Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Właściciel dziennika "The Guardian" przeprasza za związki jego założycieli z niewolnictwem

Właściciel dziennika "The Guardian" przeprasza za związki jego założycieli z niewolnictwem
Brytyjską gazetę założył w 1821 r. John Edward Taylor dziennikarz i kupiec bawełny. (Fot. Getty Images)
Właściciel brytyjskiego dziennika 'The Guardian' przeprosił za rolę, jaką założyciele gazety odegrali w transatlantyckim niewolnictwie i ogłosił dziesięcioletni program naprawiania wyrządzonych w ten sposób krzywd.
Reklama
Reklama

The Scott Trust - fundacja, do której należy wydawnictwo Guardian Media Group - podała, że spodziewa się przekazać na ten cel ponad 10 mln funtów, z czego część ma trafić do potomków społeczności wykorzystywanych przez XIX-wiecznych założycieli "Guardiana".

Decyzja jest następstwem niezależnych badań akademickich zleconych w 2020 roku w celu ustalenia, czy istniały jakiekolwiek związki Johna Edwarda Taylora - dziennikarza i kupca bawełny, który założył gazetę w 1821 roku oraz innych biznesmenów z Manchesteru, którzy finansowali jej powstanie - z niewolnictwem.

Opublikowany wczoraj raport pokazał, że Taylor i co najmniej dziewięciu z 11 wspierających go biznesmenów miało powiązania z niewolnictwem, głównie poprzez przemysł włókienniczy.

Taylor miał liczne powiązania poprzez udziały w firmie produkującej bawełnę Oakden & Taylor oraz firmie handlującej bawełną Shuttleworth, Taylor & Co., która importowała ogromne ilości bawełny produkowanej przez niewolników w obu Amerykach.

Naukowcy z uniwersytetów w Nottingham i Hull byli w stanie zidentyfikować powiązania Taylora z plantacjami na Sea Islands, łańcuchu wysp pływowych wzdłuż wybrzeża Karoliny Południowej i Georgii, po przejrzeniu księgi faktur pokazującej, że Shuttleworth, Taylor & Co. otrzymywała bawełnę z tego regionu, w której znajdują się inicjały i nazwiska właścicieli plantacji i niewolników.

Inny z kręgu pierwszych finansujących "Guardiana" biznesmenów George Philips był współwłaścicielem plantacji cukru Success w Hanover na Jamajce.

Wraz z przeprosinami "dla zidentyfikowanych w badaniach dotkniętych społeczności i żyjących potomków zniewolonych za rolę, jaką The Guardian i jego założyciele mieli w tej zbrodni przeciwko ludzkości", The Scott Trust przeprosił również za linię redakcyjną w tamtych czasach, która wspierała przemysł bawełniany, a zatem eksploatację niewolników.

Jak poinformowano, fundusz sprawiedliwości naprawczej będzie w ciągu najbliższej dekady wspierał projekty na tych obszarach stanów Karolina Południowa i Georgia, gdzie zamieszkuje grupa etniczna Gullah/Geechee oraz na Jamajce. Dokładna kwota i sposób jej alokacji zostanie ogłoszona w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Reszta pieniędzy będzie przeznaczona na cztery obszary: podnoszenie świadomości na temat transatlantyckiego niewolnictwa i jego spuścizny; zwiększanie różnorodności mediów; dalsze badania akademickie oraz zwiększenie zakresu informowania przez "Guardiana" o społecznościach czarnoskórych w Wielkiej Brytanii, USA, na Karaibach, w Ameryce Południowej i Afryce.

Czytaj więcej:

Książę Karol o smutku z powodu niewolnictwa i przyszłości Wspólnoty Narodów

Śmierć Elżbiety II wywołuje wspomnienia o kolonialnej przeszłości w RPA

Holandia: Premier przeprosił za udział państwa w niewolnictwie

Belgia: Liberałowie i pałac królewski zablokowali przeprosiny za kolonialną i niewolniczą przeszłość

  Komentarze
  • Jprd
   29 marca, 22:24

   A skandynawowie kiedy przeproszą za najazdy wikingów ? ...

  • Celt
   30 marca, 22:02

   @Jprd. Bardzo trafny komentarz. Tylko nie wiem o kogo chodzi : Brytoli, czy Eskimosów. Sądzę, że i Polacy mieliby kogo przepraszać. To zmierza do totalnej paranoi. Tu i teraz, w ramach jednego ( góra dwóch) pokolen, można przepraszać. Trzeba za to pamiętać. Wszystko.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.06.2023
  GBP 5.2109 złEUR 4.4790 złUSD 4.1887 złCHF 4.6211 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama