Właściciel dziennika "The Guardian" przeprasza za związki jego założycieli z niewolnictwem

The Scott Trust - fundacja, do której należy wydawnictwo Guardian Media Group - podała, że spodziewa się przekazać na ten cel ponad 10 mln funtów, z czego część ma trafić do potomków społeczności wykorzystywanych przez XIX-wiecznych założycieli "Guardiana".
Decyzja jest następstwem niezależnych badań akademickich zleconych w 2020 roku w celu ustalenia, czy istniały jakiekolwiek związki Johna Edwarda Taylora - dziennikarza i kupca bawełny, który założył gazetę w 1821 roku oraz innych biznesmenów z Manchesteru, którzy finansowali jej powstanie - z niewolnictwem.
Opublikowany wczoraj raport pokazał, że Taylor i co najmniej dziewięciu z 11 wspierających go biznesmenów miało powiązania z niewolnictwem, głównie poprzez przemysł włókienniczy.
Guardian owner apologises for founders’ links to transatlantic slavery https://t.co/Ld06TVc4J2
— The Guardian (@guardian) March 28, 2023
Taylor miał liczne powiązania poprzez udziały w firmie produkującej bawełnę Oakden & Taylor oraz firmie handlującej bawełną Shuttleworth, Taylor & Co., która importowała ogromne ilości bawełny produkowanej przez niewolników w obu Amerykach.
Naukowcy z uniwersytetów w Nottingham i Hull byli w stanie zidentyfikować powiązania Taylora z plantacjami na Sea Islands, łańcuchu wysp pływowych wzdłuż wybrzeża Karoliny Południowej i Georgii, po przejrzeniu księgi faktur pokazującej, że Shuttleworth, Taylor & Co. otrzymywała bawełnę z tego regionu, w której znajdują się inicjały i nazwiska właścicieli plantacji i niewolników.
Inny z kręgu pierwszych finansujących "Guardiana" biznesmenów George Philips był współwłaścicielem plantacji cukru Success w Hanover na Jamajce.
"As the owners of the Guardian, the Scott Trust apologises to the affected communities identified in the research and surviving descendants of the enslaved for the part the Guardian and its founders had in this crime against humanity."
— The Guardian (@guardian) March 28, 2023
Read the apology: https://t.co/2voRkDYzAa
Wraz z przeprosinami "dla zidentyfikowanych w badaniach dotkniętych społeczności i żyjących potomków zniewolonych za rolę, jaką The Guardian i jego założyciele mieli w tej zbrodni przeciwko ludzkości", The Scott Trust przeprosił również za linię redakcyjną w tamtych czasach, która wspierała przemysł bawełniany, a zatem eksploatację niewolników.
Jak poinformowano, fundusz sprawiedliwości naprawczej będzie w ciągu najbliższej dekady wspierał projekty na tych obszarach stanów Karolina Południowa i Georgia, gdzie zamieszkuje grupa etniczna Gullah/Geechee oraz na Jamajce. Dokładna kwota i sposób jej alokacji zostanie ogłoszona w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
Reszta pieniędzy będzie przeznaczona na cztery obszary: podnoszenie świadomości na temat transatlantyckiego niewolnictwa i jego spuścizny; zwiększanie różnorodności mediów; dalsze badania akademickie oraz zwiększenie zakresu informowania przez "Guardiana" o społecznościach czarnoskórych w Wielkiej Brytanii, USA, na Karaibach, w Ameryce Południowej i Afryce.
Czytaj więcej:
Książę Karol o smutku z powodu niewolnictwa i przyszłości Wspólnoty Narodów
Śmierć Elżbiety II wywołuje wspomnienia o kolonialnej przeszłości w RPA
Holandia: Premier przeprosił za udział państwa w niewolnictwie
Belgia: Liberałowie i pałac królewski zablokowali przeprosiny za kolonialną i niewolniczą przeszłość
A skandynawowie kiedy przeproszą za najazdy wikingów ? ...
@Jprd. Bardzo trafny komentarz. Tylko nie wiem o kogo chodzi : Brytoli, czy Eskimosów. Sądzę, że i Polacy mieliby kogo przepraszać. To zmierza do totalnej paranoi. Tu i teraz, w ramach jednego ( góra dwóch) pokolen, można przepraszać. Trzeba za to pamiętać. Wszystko.