Menu

Von der Leyen zapowiada zmiany. "W UE nie ma miejsca na strefy wolne od LGBT"

Von der Leyen zapowiada zmiany. "W UE nie ma miejsca na strefy wolne od LGBT"
Szefowa KE przekazała, że wzmocnienie praw osób LGBT w całej UE będzie jednym z priorytetów prac komisji na najbliższy rok. (Fot. Getty Images)
W UE nie ma miejsca na 'strefy wolne od LGBT' - oświadczyła szefowa KE Ursula von der Leyen, zapowiadając przy tym, że kierowana przez nią instytucja przedstawi wkrótce strategię wzmocnienia praw osób należących do mniejszości seksualnych.
Reklama

"Nie spocznę w wysiłkach na rzecz budowy unii równości, gdzie wszyscy mogą być tym, kim naprawdę są - bez obawy przed oskarżeniami lub dyskryminacją, bo bycie sobą to nie jest ideologia. To jest tożsamość i nikt nie może nikomu tego zabrać. Chcę postawić sprawę jasno: strefy wolne od LGBT to strefy wolne od wartości humanistycznych. Nie ma dla nich miejsca w naszej UE" - przekazała w Parlamencie Europejskim w Brukseli von der Leyen.

Szefowa Komisj Europejskiej zapowiedziała, że jej urząd wkrótce przedstawi strategię wzmocnienia praw osób LGBTQI. "W ramach tego będę również dążyć do wzajemnego uznawania stosunków rodzinnych w UE. Jeśli jesteś rodzicem w jednym kraju, jesteś rodzicem w każdym kraju" - zaznaczyła.

KE jeszcze w lipcu zdecydowała, że nie przyzna sześciu polskim gminom środków z unijnego programu "Partnerstwo miast". Unijna komisarz ds. równości Helena Dalli uzasadniała, że zaangażowane w nie były polskie władze lokalne, które przyjęły uchwały o "strefach wolnych od LGBTI" lub "prawach rodzinnych".

Niewiążące prawnie uchwały były krytykowane przez części europosłów podczas poniedziałkowej debaty Parlamentu Europejskiego dotyczącej sytuacji w Polsce.

Von der Leyen nie przedstawiła szczegółów inicjatywy dotyczącej uznawania praw rodzicielskich osób tej samej płci.

W 2018 r. Trybunał Sprawiedliwości zajmował się zbliżoną materią, wskazując, że kraje UE mają wprawdzie prawo decydować same, czy dopuszczą zawieranie małżeństw homoseksualnych, ale nie mogą odmawiać wydania prawa pobytu mającemu tę samą płeć małżonkowi.

W trwającym ponad godzinę swoim pierwszym orędziu o stanie UE przed Parlamentem Europejskim, von der Leyen poinformowała także o zwiększeniu celu redukcji emisji do 2030 r. z 40 do co najmniej 55 proc. oraz przeznaczaniu 37 proc. środków z funduszu odbudowy na cele Zielonego Ładu.

"Musimy zmienić sposób, w jaki traktujemy przyrodę, jak produkujemy i konsumujemy, żyjemy i pracujemy, odżywiamy się i ogrzewamy, podróżujemy i transportujemy" - przekazała von der Leyen.

Czytaj więcej:

Kolejny region zrywa relacje z Polską. Winna homofobia

Szkocja: Edynburg rozważa zerwanie stosunków dyplomatycznych z Krakowem

Szef partii KORWiN w UK aresztowany za homofobię. Grozi mu nawet 7 lat więzienia

Kolejne miasto w UK rozważa zerwanie stosunków z Polską

Kolejne miasto w UK rozważa zerwanie stosunków z polskim miastem

Księża w całej Polsce zbierają podpisy pod ustawą zakazującą Marszów Równości

  Komentarze
  • Bambruk
   16 września, 16:10

   Co ona bredzi> Unia chyli sie ku upadkowi dzieki takim ludziom jak ona.

  • Era
   16 września, 16:21

   a to już unia nie zajmuje się koronawirusem...???

  • You
   16 września, 16:26

   wynika z tego , że gospodarki unii europejskiej mają się dobrze skoro orędzie dotyczyło tematów pobocznych, niszowych, miałam nadzieje że jednak ta organizacja wroci na właściwe tory ale jednak ANGLIA miała racje wychodząc z tego "burdelu".

  • 123
   16 września, 17:11

   a co ze strefami no go? Takie mogą być?

  • Czarownica ze stosu
   16 września, 19:09

   No to kraj winem i złotem płynący idzie na odstrzał zaraz za dwulicową Anglią,nie podoba sie równouprawnienie to kiście sie dalej w Polandii-żeby cos zaakceptować,najpierw trzeba zrozumieć.Z dumą mozna pogratulowac Polskiemu rządowi na równi z Turcją, Rosji czy Egiptu, a także krajów wschodniej i środkowej Afryki.

  • Poszczęściło nam się...
   16 września, 20:22

   Polacy mają ogromne szczęście,że tak wybitni uczeni samoistnie wyrośli wsród pobożnych patriotów,którzy bez odpowiedniej lub czasem nawet żadnej szkoły,potrafia się wypowiadać swobodnie na dowolny temat na forach internetowych,altruistycznie dzieląc się swoją niedoścignioną wiedzą zupełnie za darmo... I do tego ten prestiż,unikatowa wiedza na temat innych ras,kultur i osob o innej orientacji seksualnej,oraz poszanowanie dla cudzych poglądów. To własnie dlatego ludzie z innych krajow Unii Europejskiej tak liczą się z nami i tłumnie jadą do Polski w poszukiwaniu wiedzy i zatrudnienia. Brawo

  • Czytelnik anonimowy
   16 września, 21:15

   "Nie spocznę w wysiłkach na rzecz budowy unii równości, gdzie wszyscy mogą być tym, kim naprawdę są - bez obawy przed oskarżeniami lub dyskryminacją [...]" To dlaczego dyskryminuje sie przeciwników homoseksualizmu? To dla nich nie ma równości?

  • J23
   16 września, 23:51

   Czy ktos kiedys widzial ja z jakims facetem bo ja nie, jesli nie to wyjasnia to standby lgbt...

  • Rychu
   17 września, 10:41

   J23 - ta Pani ma siódemkę dzieci i męża - nota bene profesora medycyny a obecnie CEO jednego z koncernów farmaceutycznych :D

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama