Menu

United Airlines wdrożą biometryczne skanowanie pasażerów

United Airlines wdrożą biometryczne skanowanie pasażerów
Rozwiązanie firmy Clear jest obecnie stosowane na 31 lotniskach. (Fot. Getty Images)
Amerykańskie linie lotnicze United Airlines zakupiły udziały dostawcy rozwiązań biometrycznych Clear. Przewoźnik chce uruchomić program skanowania pasażerów na lotniskach w Chicago, Houston i Newark - podał dziennik 'Wall Street Journal'.
Reklama

Usługa opierająca się na technologii biometrycznego skanowania pasażerów ma przyspieszyć proces przechodzenia przez punkty kontrolne na lotniskach. Amerykańska spółka Clear, która opracowała rozwiązanie, w celu weryfikacji tożsamości pasażerów na przejściach kontrolnych wykorzystuje odciski palców i skan tęczówki.

Rozwiązanie firmy jest obecnie stosowane na 31 lotniskach, a także stadionach, arenach i w niektórych oddziałach świadczącego usługi wynajmu samochodów holdingu Hertz Global. Inwestycja United Airlines ma pomóc Clear w wejsciu na niektóre z największych lotnisk w USA. W pierwszej kolejności zostanie wdrożone na Liberty International Airport w Newark w stanie New Jersey koło Nowego Jorku, a pod koniec lata również na lotnisku im. George'a Busha w Houston w Teksasie. Firma czeka również na zgodę ze strony portu lotniczego Chicago O'Hare w środkowowschodniej części USA.

System opracowany przez Clear nie zastępuje kontroli prowadzonej przez amerykańskie biuro bezpieczeństwa transportu (TSA), ale może sprawić, że proces dla zarejestrowanych osób będzie szybszy i bardziej przewidywalny - wskazał "WSJ". Gazeta zwróciła uwagę, że podróżni coraz częściej korzystają z nowych rozwiązań mających przyśpieszyć proces odprawy bez narażania mocno zaostrzonych w ostatnich dwóch dekadach procedur bezpieczeństwa. Wykorzystanie do weryfikacji rozpoznawania twarzy zamiast papierowych dokumentów wywołuje jednak obawy dotyczące prywatności. Krytycy tej technologii twierdzą, że dane osobowe mogłyby zostać wykorzystane w nieodpowiedni sposób lub przypadkowo ujawnione.

Dyrektor generalna Clear Caryn Seidman Becker zapewniła, że firma nie dzieli się danymi swoich klientów. Zaznaczyła również, że nigdy nie doszło do ich naruszenia. Obecnie z usług firmy korzysta 3,5 mln osób.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama