Menu

Unikatowe zdjęcia z życia polskich imigrantów w latach 70. XX wieku

Unikatowe zdjęcia z życia polskich imigrantów w latach 70. XX wieku
Siegieda koncentrował się na świętach i tradycjach religijnych, a także na życiu codziennym - polskich szkołach czy polskich klubach. (Fot. Ambasada RP w Londynie)
Brytyjski dziennik 'The Guardian' zamieścił dzisiaj na swojej stronie internetowej galerię zdjęć Czesława Siegiedy, które w unikatowy sposób dokumentują życie polskich imigrantów w Anglii w latach 70. XX wieku.
Reklama

Prezentowane zdjęcia są zapowiedzią albumu fotograficznego Siegiedy "Polska Britannica", który zostanie wydany w kwietniu br.

Siegieda jest synem polskich imigrantów, którzy uciekli do Wielkiej Brytanii w czasie II wojny światowej. Urodził się w 1954 roku w barakach w obozie przesiedleńczym w wiosce Burton on the Wolds w hrabstwie Leicestershire w środkowej Anglii. Fotografią zainteresował się w wieku 13 lat, zaś w pierwszej połowie lat 70., w czasie studiów fotograficznych, zaczął już w pełni świadomie dokumentować życie polskiej społeczności w Loughborough i pobliskich miejscowościach.

Koncentrował się zwłaszcza na świętach i tradycjach religijnych, które były kultywowane na emigracji w zupełnie niezmienionej formie, a także na życiu codziennym - polskich szkołach czy polskich klubach.

Część zdjęć pokazano na specjalnej wystawie w ramach tegorocznego Belvedere Forum w Chatham House w Londynie. (Fot. Ambasada RP w Londynie)

"Moim celem było uchwycenie i przekazanie własnych, osobistych doświadczeń powojennej społeczności polskiej, w której dorastałam. Chciałam skupić się na prostych rzeczach i scenach, opowiadających osobistą historię o duchu ludzi i narodu, który nie dał się złamać ani przez wojnę, ani przez okupację" - wyjaśnia cytowany przez "Guardiana" Siegieda.

W albumie "Polska Britannica" znalazło się ponad 80 zdjęć wykonanych w latach 1974-1981. Przez całe dekady były one trzymane w archiwum autora, dopiero w 2018 roku, dwa lata po śmierci matki, Siegieda zdecydował się na ich upublicznienie i zaczął je zamieszczać w internecie. Tam natknął się na nie angielski fotograf-dokumentalista Martin Parr, który zachęcił Siegiedę do ich wydania.

Prezentowane zdjęcia są zapowiedzią albumu "Polska Britannica", który zostanie wydany w kwietniu br. (Fot. Ambasada RP w Londynie)

"W szczególności dokumentował on katolickie tradycje, które zostały niezwykle wiernie przeniesione z Polski. Przeglądając te fotografie, to poza przypadkową obecnością Forda Cortiny i dziwnego trójkołowego pojazdu Robin Reliant, trudno pomyśleć, że zdjęcia zostały w ogóle zrobione w Wielkiej Brytanii" - wskazuje Parr, który jest autorem wprowadzenia do albumu.

Wydanie albumu wsparł Instytut Kultury Polskiej w Londynie.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.05.2020
  GBP 4.932 złEUR 4.426 złUSD 4.024 złCHF 4.149 zł

  Sport


  Sport

  Reklama