Menu

Unijna agencja: UE i UK po szczycie epidemii. Wyjątkiem Polska i Szwecja

Unijna agencja: UE i UK po szczycie epidemii. Wyjątkiem Polska i Szwecja
Eksperci ostrzegają, że Polska wciąż znajduje się na początku pandemii. (Fot. Getty Images)
Pierwsza fala zakażeń koronawirusem minęła szczyt we wszystkich państwach UE z wyjątkiem Polski i Szwecji - podaje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Dziś na temat wzmocnienia systemów opieki zdrowotnej rozmawiają unijni ministrowie zdrowia.
Reklama

Najnowszy raport ECDC, który obejmuje okres od 31 grudnia do 9 czerwca, wskazuje, że w krajach europejskich dzięki restrykcjom udało się zmniejszyć poziom zakażeń o 80 proc. w porównaniu ze szczytem pandemii. Uśredniając, w krajach UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Wielkiej Brytanii przypadł on na 9 kwietnia.

Nie wszędzie sytuacja jest jednak taka sama, a w dwóch państwach liczba przypadków i zachorowań w ujęciu 14-dniowym cały czas rośnie. "Początkowa fala transmisji minęła szczyt we wszystkich krajach oprócz Polski i Szwecji" - można przeczytać w aktualizacji oceny ryzyka dotyczącej Covid-19 dla UE, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu oraz Zjednoczonego Królestwa.

Dokument ECDC wskazuje, że zapadalność na Covid-19 w Polsce i Szwecji jest na najwyższym poziomie od początku pandemii w tych krajach. W przypadku Szwecji eksperci unijni podkreślają, że wytłumaczeniem może być wzrost liczby wykonywanych testów.

Choć całkowita liczba zakażeń sugeruje duże różnice między państwami europejskimi, to stan pandemii w zdecydowanej większości z nich jest w ocenie ECDC podobny. W 28 krajach średnia liczba przypadków z ostatnich dwóch tygodni to mniej niż 20 na 100 tys. mieszkańców (w tym przedziale jest Polska). W dwóch krajach Wielkiej Brytanii i Portugalii średnia ta wynosi pomiędzy 20 a 100 przypadków na 100 tys. mieszkańców, a w Szwecji powyżej 100 przypadków.

Szwecja spotkała się ze sporą krytyką za brak restrykcji i pójście w kierunku tzw. odporności stadnej. (Fot. Getty Images)

Od początku roku do 9 czerwca w UE, Norwegii, Islandii i Liechtensteinie i Wielkiej Brytanii zgłoszono 1,444 mln zakażeń oraz 169 tys. ofiar śmiertelnych. Na całym świecie było to 7,069 mln zakażeń i 405 tys. zgonów.

Dziś na temat pandemii kolejny raz rozmawiają unijni ministrowie zdrowia. Temat to zaproponowany przez KE nowy program zdrowotny na lata 2021–2027 o nazwie EU4Health. Ma się on koncentrować na wzmacnianiu systemów zdrowotnych oraz promowaniu innowacji w tym sektorze. Jego budżet ma być ma być około 25 razy większy niż budżet obecnego programu zdrowotnego UE (450 mln euro na okres 2014–2020).

Badania laboratoryjne w Polsce potwierdziły dziś zakażenie koronawirusem u kolejnych 376 osób, w tym 138 z województwa śląskiego, 90 z łódzkiego oraz 68 z mazowieckiego. Łącznie odnotowano już 28 577 przypadków. Resort podał, że zmarło kolejnych siedem osób, łącznie 1 222.

Czytaj więcej:

Polska od 13 czerwca znosi kontrole i ograniczenia na granicach

W UK nie było "pacjenta zero". Wirusa sprowadziło ponad 1 300 osób

Polska wznawia loty międzynarodowe 16 czerwca

  Komentarze
  • Pawel
   12 czerwca, 14:39

   Dajcie tej Polsce spokój

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 30.09.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.527 złUSD 3.866 złCHF 4.188 zł

  Sport


  Sport

  Reklama