Menu

USA po 19 miesiącach otwierają granicę z Kanadą

USA po 19 miesiącach otwierają granicę z Kanadą
Dokładna data zniesienia restrykcji dla podróżujących "zastanie podana już niedługo". (Fot. Getty Images)
Stany Zjednoczone otworzą swe lądowe przejścia graniczne dla w pełni zaszczepionych cudzoziemców na początku listopada - zapowiedzieli wczoraj przedstawiciele administracji prezydenta Bidena. Dotyczy to przejść na lądzie i połączeń promowych - pisze Reuters.
Reklama
Reklama

Dokładne regulacje w tej sferze zostaną przedstawione dzisiaj przez sekretarza bezpieczeństwa krajowego Alejandro Mayorkasa. "Będą analogiczne, ale nie takie same, jak te ogłoszone we wrześniu, a dotyczące połączeń lotniczych" - zaznacza agencja Reutera.

Granice z Meksykiem i Kanadą pozostawały zamknięte dla obcokrajowców od 19 miesięcy. "Od początku pandemii przedstawiciele społeczności żyjącej po obu stronach granic boleśnie odczuwali konsekwencje gospodarcze zamknięcia granic lądowych. Ten ból wkrótce się skończy" - zaznaczył  lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer.

Obywatele amerykańscy powracający do kraju z Kanady czy Meksyku mogli przekraczać granicę, która pozostawała zamknięta dla obywateli innych państw. Dokładna data zniesienia restrykcji dla podróżujących "zastanie podana już niedługo".

Kanada zezwala na wjazd zaszczepionych cudzoziemców już od 9 sierpnia - przypomina Reuters. Po zniesieniu ograniczeń, wszyscy chętni - w tym turyści - będą mogli przekraczać granicę z Kanadą, pod warunkiem, że zostali zaszczepieni. Ponadto, począwszy od stycznia główna grupa wjeżdżająca do Kanady, w tym przede wszystkim kierowcy ciężarówek, będzie musiała być w pełni zaszczepiona. Amerykański rząd nie wprowadzi przy tym obowiązku każdorazowego okazywania certyfikatu szczepień. Trzeba będzie go przedstawić na wyraźnie polecenie urzędu celnego i ochrony granic.

Zgodnie z ogłoszonymi 20 września zasadami ruchu lotniczego,  na obywatelach 33 państw ciąży obowiązek okazania certyfikatu sanitarnego jeszcze przed boardingiem. Za osoby spełniające kryteria wjazdu będą uznawani obcokrajowcy, którzy przeszli pełny cykl szczepień zgodny z charakterystyką danego preparatu. Szczepionka ta musi być jednak zaakceptowana przez Światową Organizację Zdrowia - podsumowuje Reuters. 

Czytaj więcej:

Kanada: Granica z USA pozostanie zamknięta przez kolejny miesiąc

Kanada: Granica z USA pozostanie zamknięta do 21 lutego

Rozmowa Biden-Johnson. Wśród tematów nowy sojusz i pandemia

Kanada: Alberta zniosła latem restrykcje, teraz w kryzysie pomaga wojsko

Rząd UK złagodził ograniczenia podróży do 32 krajów

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.10.2021
  GBP 5.4327 złEUR 4.5841 złUSD 3.9428 złCHF 4.2637 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama