Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

USA: Wywiad nie wie gdzie i kiedy doszło do pierwszej infekcji koronawirusem

USA: Wywiad nie wie gdzie i kiedy doszło do pierwszej infekcji koronawirusem
Władze USA poinformowały, że wciąż będą prowadzić śledztwo, aby odkryć genezę koronawirusa. (Fot. Getty Images)
Amerykański wywiad nie wie gdzie, kiedy i jak doszło do pierwszego zakażenia koronawirusem - przyznała wczoraj w Senacie szefowa Wywiadu Narodowego Avril Haines.
Reklama
Reklama

"Środowisko wywiadowcze nie wie dokładnie gdzie, kiedy i jak doszło do pierwszego zakażenia Covid-19" - oświadczyła Haines. Podkreśliła, że są dwie teorie: jedna głosi, że wirus przeniósł się na ludzi ze zwierząt, a druga, że wydostał się z laboratorium w Chinach.

Dyrektorka Wywiadu Narodowego zapewniła, że amerykańskie służby będą dalej "pracowały nad sprawą i zbierały informacje".

Naukowcy nadal badają pochodzenie SARS-CoV-2. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stwierdziła w marcowym raporcie, że koronawirus prawdopodobnie przeszedł na ludzi z nietoperzy i za "bardzo mało prawdopodobne" uznała wydostanie się patogenu z laboratorium. Przedstawiciele WHO podczas swojego śledztwa nie otrzymali jednak wszystkich danych od strony chińskiej.

W niedzielnym wywiadzie dla telewizji NBC News szef dyplomacji USA Antony Blinken skrytykował odpowiedź władz Chin na pandemię Covid-19 oceniając, że brak współpracy ze strony Pekinu w jej początkowej fazie doprowadził do tego, że sytuacja "wymknęła się spod kontroli".

Zastrzegające anonimowość źródło stacji CNN w amerykańskim wywiadzie poinformowało, że "prawdopodobnie nigdy nie poznamy prawdy" na temat pochodzenia koronawirusa. Dodało, że nie znają jej nawet Chińczycy, którzy "nie mają interesu" w tym, by jej dociekać.

W swoim wystąpieniu w Senacie Haines zapewniła, że Chiny stanowią "główny priorytet dla społeczności wywiadowczej". Ostrzegła, że władze w Pekinie dysponują zdolnościami cybernetycznymi, które "mogą powodować lokalne, tymczasowe zakłócenia krytycznej infrastruktury w Stanach Zjednoczonych".

Zdaniem Haines, pandemia Covid-19 oraz zmiany klimatyczne i technologiczne prawdopodobnie zaostrzą konkurencję na arenie międzynarodowej i wywołają globalną niestabilność. Dlatego też amerykańskie środowisko wywiadowcze zmuszone jest do poszerzania definicji bezpieczeństwa narodowego.

Czytaj więcej:

Śledztwo WHO w Wuhanie: Koronawirus mógł przybyć z innego miejsca

Sondaż: Koronawirus i jego geneza według Polaków

  Komentarze
  • Marcin
   16 kwietnia, 09:13

   Cdc rowniez oswiadczylo ze nie ma takze wyizolowanej probki tego czegos ,

  • Tomek
   16 kwietnia, 12:33

   Jak sie robi doswiadczenia na wirusach to trzeba miec swiadomosc ze moze cos wymknac sie z pod kontroli i to stalo sie w chinach a teraz glupio sie do tego przyznac

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 26.11.2021
  GBP 5.5597 złEUR 4.7038 złUSD 4.1754 złCHF 4.5071 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama