Menu

USA: Prezydent Trump odwołał wizytę w Polsce

USA: Prezydent Trump odwołał wizytę w Polsce
Trump poinformował, że nie będzie w stanie udać się do Polski w związku z zagrożeniem huraganowym na Florydzie. (Fot. Getty Images)
Prezydent USA Donald Trump odwołał dziś zaplanowaną na pojutrze wizytę w Polsce. Przemawiając w Ogrodzie Różanym Białego Domu uzasadniał to nadciągającym nad Florydę huraganem Dorian. Zapowiedział też, że uda się do Polski w bliskiej przyszłości.
Reklama

Amerykański przywódca, u którego boku stał Mike Pence wskazał, że to właśnie wiceprezydent pojedzie do Polski. Jak dodał, powiadomił wcześniej o zmianie planów prezydenta Andrzeja Dudę.

Trump podkreślił, że musi zostać w kraju, aby "wszystkie zasoby rządu federalnego były skoncentrowane na nadciągającym huraganie Dorian".

"Wygląda na to, że (huragan) może być bardzo, rzeczywiście bardzo duży. (Do Polski) pojedzie Mike. Rozmawiałem właśnie z prezydentem Dudą i przekazałem mu najgorętsze życzenia i życzenia od Amerykanów. Naszym najważniejszym priorytetem jest bezpieczeństwo w obliczu huraganu i przełożę wyjazd do Polski na najbliższą przyszłość" – wskazał prezydent.

Podczas wizyty w Warszawie Donald Trump miał wziąć udział w uroczystościach związanych z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Na pierwszy dzień zaplanowane było jego przemówienie. Drugi przeznaczony był m.in. na spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim.

Na spotkanie z Trumpem liczył m.in. premier Mateusz Morawiecki. (Fot. Getty Images)

Jak zapowiadał wcześniej szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski, podczas wizyty Trumpa w Polsce możliwe było podpisanie m.in. memorandum dotyczącego bezpieczeństwa wojskowego oraz porozumienia energetyczne. Prezydent USA miał odnieść się także do kwestii zniesienia wiz. W Warszawie miało także dojść do spotkania Trumpa z nowym prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Zgodnie z najnowszymi prognozami Dorian będzie szybko zyskiwał na sile i w najbliższych dniach może stać się huraganem nawet czwartej kategorii w pięciostopniowej skali Saffir-Simpsona, z ulewami i wiatrami o prędkości ok. 210 km na godzinę.

Jeśli prognozy się sprawdzą, Dorian będzie pierwszym huraganem kategorii 4 lub wyższej, który nawiedzi wschodnie wybrzeże Florydy od 1992 roku, kiedy w wyniku huraganu Andrew zginęło w tym stanie 40 osób.

  Komentarze
  • Przemko
   30 sierpnia 2019, 12:02

   Aha. Ale jeśli trupm zostanie w Waszyngtonie, to huragan się zmitynguje i zawstydzi i zostanie huraganem 1 stopnia. A może w ogóle zaniknie?

  • Dread
   30 sierpnia 2019, 13:29

   haha a mialo byc tak pieknie. wizy dla polakow. przyjazn etc... a teeraz zastepece posyla.. no widac jak status ma Polska dla Amerykanskiej administracji

  • E2rd
   30 sierpnia 2019, 15:53

   Spluna nam w twarz , to tylko pokazuje że możemy liczyć na powtórkę z 39 ....

  • Ja
   30 sierpnia 2019, 16:41

   Odstraszyła go brudna woda z Wisły ?
   No good Donald why?

  • BG
   31 sierpnia 2019, 07:15

   Jest mi z tego powodu doprawdy wszystko jedno.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 14.07.2020
  GBP 4.958 złEUR 4.492 złUSD 3.957 złCHF 4.212 zł

  Sport


  Sport

  Reklama