Menu

USA: Obalono pomnik Krzysztofa Kolumba w Baltimore

USA: Obalono pomnik Krzysztofa Kolumba w Baltimore
Pomnik został przeciągnięty liniami i wrzucony do kanału w pobliżu miejscowego portu. (Fot. Getty Images)
Uczestnicy protestu przeciwko rasizmowi obalili w nocy z soboty na niedzielę pomnik Krzysztofa Kolumba w Baltimore w stanie Maryland, na wschodnim wybrzeżu USA - poinformowała agencja Associated Press.
Reklama

Według doniesień prasowych, demonstranci użyli lin do przewrócenia pomnika, który następnie wrzucili do kanału w pobliżu miejscowego portu.

Na fali protestów przeciwko rasizmowi i brutalności policji obalane są pomniki niektórych postaci z amerykańskiej historii, a także Krzysztofa Kolumba. Według protestujących, włoski podróżnik, odkrywca i kolonizator jest odpowiedzialny za ludobójstwo i wyzyskiwanie rdzennych mieszkańców obu Ameryk.

Wcześniej demonstranci obalili lub zdewastowali pomniki Kolumba m.in. w Miami na Florydzie, Richmond w Wirginii i Bostonie w Massachusetts.

Posąg Krzysztofa Kolumba w Baltimore został odsłonięty w 1984 roku.

Podczas wczorajszych uroczystości Dnia Niepodległości w Białym Domu prezydent USA Donald Trump ponownie potępił obalanie pomników na fali ostatnich antyrasistowskich protestów. "Nie pozwolimy na to, by wściekły tłum obalał nasze pomniki i wymazywał naszą historię" - ostrzegł amerykański prezydent. 

Czytaj więcej:

USA: W Portland obalono pomnik Jerzego Waszyngtona

"Antyrasizm nie może stać się wandalizmem"

Brytyjscy posłowie chcą do 10 lat więzienia za niszczenie pomników

L’Oreal usunie z opakowań kremów słowo "wybielający"

  Komentarze
  • Tomek
   5 lipca, 11:59

   Biorac to na logikę to czarni ludzie musza wyjechać na czarny ląd ,biali na stary kontynent skąd przybyli reszta do Azji itylko mogą tam pozostać potomkowie czerwonoskórych (tak mi się wydaje) pewnie ci co obalają tez musza wracać na inny kontynent

  • Stefan
   5 lipca, 12:26

   Chyba zapomnieli jak wybili rdzenna ludność w swoim kraju ,chodzi o plemiona Indian

  • Poczytaj o Karibach.
   5 lipca, 12:45

   Na początek znajdź "prawdziwą historię Jamajki" po ang na y t, obejrzyj.
   A teraz
   Ląd Ameryki pd i wyspy wczesniej należały do Czarnoskórych. W pn tez byli.
   Poczytaj tez o Czarnoskórych Panach w Eu - jeśli coś wyszukasz bo i to zatajano i ciężko cokolwiek odnaleźć trzeba wiele wnioskować po odkryciach archeologów na terenie Pl -a też wyciszyli. W Rosji byl kult czarnoskórych Świętych... itd itp.
   Wszyscy wyszliśmy z Afryki btw. Choć niektórzy są synami Kaina.
   Szukaj Pisma w Orginale. Czarny Czarny Czarny...
   Ale HIM Haile Selassie I naucza by wyeliminować słowa te do określenia ludzi!

  • Alq
   5 lipca, 19:48

   Poczytaj o Karibach. Idz Ty sie czleku leczyc

  • 4321
   6 lipca, 09:21

   Branie odwetu na pomniku Kolumba cofa ich o całe wieki. Może my powinnismy wziąć odwet za plemiona ludożerców i zjeść ich teraz.

  • Czytelnik anonimowy
   11 lipca, 00:49

   Akq i 4321 - ja uwazam ze to ignorancja z waszej str. Kolumb nie plynal z misja pokoju tylko by zdobywac. No czaj jakby hitlerowi sie udalo i dzis juz bys zyl w nuemczech na terenie pl tyle ze jako nowogerm. panstwo masz swiadomosc ze cie ten najechal zniewolil wyzabija rodmijasz jego pomnik. A mordy nabijanua na pal czy ciagniecie za koniem i targanue ciezarnych wieszanie czy zmuszanie do spychania z klifu wlasnych braci nawet adolf nie wymyslil. Czaj baze. Poza tym co przedkomentator napisal to fakty. I jeszcze czytanie przerobionej 'biblii' ze niby 'bog' sie z tego cieszy. Smh

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 14.08.2020
  GBP 4.869 złEUR 4.399 złUSD 3.723 złCHF 4.091 zł

  Sport


  Sport

  Reklama