Menu

USA, Kanada i UK nałożą sankcję na Białoruś

USA, Kanada i UK nałożą sankcję na Białoruś
Według źródeł, sankcje ze strony USA, Kanady i UK mogą być ogłoszone jeszcze dziś. (Fot. Getty Images)
Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania planują nałożyć ukierunkowane sankcje na przedstawicieli białoruskiego reżimu - poinformowała agencja Reutera, powołując się na źródła znające sprawę. Jak podkreślono, Wielka Brytania zrezygnowała z czekania na to, aż podobne sankcje wdroży Unia Europejska.
Reklama

Cztery ze źródeł, z których wszystkie wypowiadały się pod warunkiem zachowania anonimowości, stwierdziły, że sankcje mogą zostać nałożone przez te kraje jeszcze dzisiaj.

Wcześniej brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab oznajmił w Izbie Gmin, że w związku z opóźnieniem wprowadzenia sankcji przez Unię Europejską, Wielka Brytania dołączy do USA i Kanady w celu nałożenia sankcji na osoby odpowiedzialne za łamanie praw człowieka na Białorusi.

"Zastosujemy wszystkie dostępne narzędzia, aby pociągnąć Łukaszenkę i jego reżim do odpowiedzialności" - oświadczył.

W poniedziałek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że ministrowie krajów UE rozmawiali o sankcjach wobec przedstawicieli białoruskiego reżimu, odpowiedzialnych za represje i fałszerstwa wyborcze, ale nie podjęli żadnej decyzji w tej sprawie.

"Mimo że jest jasna wola przyjęcia tych sankcji, nie było to dziś możliwe, bo wymagana jednomyślność nie została osiągnięta" - oznajmił wysoki przedstawiciel ds. zagranicznych.

Białoruskich sankcji nie chce poprzeć Cypr, który domaga się restrykcji wobec Turcji z powodu nielegalnych wierceń prowadzonych przez ten kraj we wschodniej części Morza Śródziemnego. Wysoki przedstawiciel ds. zagranicznych zapewniał, że Cypr nie jest przeciwko sankcjom wobec przedstawicieli białoruskiego reżimu, ale "nie uważa, że może za nimi głosować, bo jest przekonany, że jednocześnie powinny być wdrożone sankcje przeciw Turcji".

Czytaj więcej:

Łukaszenka: Zamykamy granice z Polską i Litwą

UE nie uzna Łukaszenki za prezydenta Białorusi

Raab: Potajemna inauguracja Łukaszenki jeszcze bardziej go dyskredytuje

  Komentarze
  • Historyk
   25 września, 14:08

   Jak zwykle opozycja u nich namieszala a biedni ludzie beda cierpiec. U nas tez opozycja platformiana glosuje zawsze w parlamencie europejskim, za sankcjami dla polakow. Takie oto są opozycje. Zdrajcy przekupni. Stare ubeki i ich dzieci

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.10.2020
  GBP 5.100 złEUR 4.619 złUSD 3.931 złCHF 4.311 zł

  Sport


  Sport

  Reklama