Menu

USA: Drony kontrolujące przestrzeganie zachowania dystansu społecznego

USA: Drony kontrolujące przestrzeganie zachowania dystansu społecznego
Dron może monitorować oddech i tętno ludzi oraz temperaturę ciała z bezpiecznej odległości. (Fot.Getty Images)
Amerykańska firma zaadaptowała drona, który może być używany przez policję do pomiaru temperatury ludzi z odległości prawie 61 metrów, a także do monitorowania ich serca i częstości oddechów. Drony zostały wyposażone w czujniki, które mogą również zobaczyć, kiedy ktoś kaszle lub kicha. Ma to pomóc w opanowaniu pandemii Covid-19.
Reklama

Draganfly - firma przystosowująca dron twierdzi, że nie ma on funkcji rozpoznawania twarzy i nie będzie wykorzystywany do identyfikacji ludzi. Zapowiedziano także, że nie będzie używany na tereneach prywatnych, w tym w przydomowych ogrodach.

W Westport, Connecticut, przeprowadzono już loty testowe. Stworzony we współpracy z University of South Australia dron może monitorować oddech i tętno ludzi z odległosci od 5 do 10 metrów, a temperaturę ciała prawie z odległości 61m.

"Na pewno nie wykryje wszystkich przypadków, ale może być niezawodnym narzędziem do wyłapania chorych w większej grupie ludzi" - twierdzi profesor Javaan Chahl.

Drony mogą być użyte w większych aglomeracjach i w miejscach zgromadzeń publicznych. (Fot. Getty Images)

"Jednym z głównych problemów w zarządzaniu pandemią i reagowaniu na jej rozprzestrzenianie się jest identyfikacja chorych osób i monitorowanie ekspansji zarażeń" - twierdzi Jim Marpe - burmistrz Westport.

"Dzięki współpracy z Draganfly i zespołem UniSA kierowanym przez profesora Javaana Chahla, jesteśmy w stanie z bezpiecznej odległości gromadzić cenne dane, które mogą pomóc w walce z pandemią" - dodał Marpe.

"Deprtament Policji Westport jest jedną z najbardziej postępowych publicznych agencji bezpieczeństwa w kraju i pionierem, jeśli chodzi o wdrażanie i integrację nowych technologii w celu zwiększenia bezpieczeństwa ich obywateli" - poinformował Cameron Chell, dyrektor generalny Draganfly.

"Drony to technologia, która pozwala dotrzeć do odległych obszarów bez potrzeby fizycznej obecności. Dzięki temu nasi oficerowie otrzymają wszystkie dane niezbędne do walki z pandemią" - zaznaczył szef policji w Westport - Foti Koskinas.

Czytaj więcej:

Weteran zebrał £27 mln. Teraz ma coraz więcej naśladowców

Naukowcy: Potrzebna odporność 70 proc. populacji, by uniknąć drugiej fali

Belgia szuka 2 tys. "detektywów". Będą śledzić koronawirusa

Irlandia zakazuje dużych zgromadzeń do jesieni

  Komentarze
  • Bolek
   22 kwietnia, 20:18

   Jakby o tym sie mowilo 3 miesiace temu, to bezmozgowe barany by twierdzily, ze to teoria spiskowa.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama