Menu

USA: Chcemy być pomocni w Brexicie. Poprzemy Brexit bez umowy

USA: Chcemy być pomocni w Brexicie. Poprzemy Brexit bez umowy
Donald Trump wielokrotnie podkreślał, że liczy na porozumienie handlowe z Wielką Brytanią. (Fot. Getty Images)
Przebywający w Londynie John Bolton, doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, oświadczył, że Waszyngton 'chce być pomocny w Brexicie' i entuzjastycznie poprze Brexit bezumowny, jeśli tak zdecyduje brytyjski rząd.
Reklama

"Chcemy być pomocni w Brexicie" - wskazał Bolton dziennikarzom w Londynie, dodając, że USA entuzjastycznie poprą Brexit bez umowy, jeśli o takim wyjściu z UE zadecyduje rząd w Londynie.

Wcześniej doradca Trumpa spotkał się z wysokimi rangą przedstawicielami Downing Street. Bolton oznajmił, że przekazali mu, iż Wielka Brytania jest gotowa do opuszczenia Unii Europejskiej 31 października.

Doradca Białego Domu jednocześnie podkreślił, że amerykańska administracja jest gotowa, by szybko sporządzić umowę handlową z Wielką Brytanią. Dodał, że możliwe byłoby uzgadnianie odrębnych porozumień handlowych dla różnych sektorów, by trudniejsze w dwustronnych relacjach kwestie pozostawić na później. Ostatecznym celem jest całościowa umowa handlowa - zaznaczył Bolton.

Relacje USA z Wielką Brytanią pozostają bardzo dobre. Na zdjęciu: szef brytyjskiego MSZ Dominic Raab oraz sekretarz stanu USA Mike Pompeo.(Fot. Getty Images)

Brytyjski premier Boris Johnson rozmawiał dziś również przez telefon z prezydentem Trumpem. Według rzecznika szefa rządu, liderzy obu państw rozmawiali o "globalnych problemach gospodarczych i handlu, a premier poinformował prezydenta o najnowszych wydarzeniach w kontekście Brexitu".

Z kolei Biały Dom podał, że przywódcy rozmawiali na wiele tematów, w tym handlu i bezpieczeństwa oraz że Trump oczekuje osobistego spotkania z Johnsonem "w niedalekiej przyszłości".

"Prezydent wyraził swój podziw dla Zjednoczonego Królestwa za niezłomne partnerstwo w stawianiu czoła wyzwaniom globalnym" - dodał Biały Dom.

Londyński sektor bankowy również popiera nawiązanie współpracy z USA. (Fot. Getty Images)

W ubiegłym tygodniu po spotkaniu z wiceprezydentem Mikiem Pencem oraz amerykańskim sekretarzem stanu Mikiem Pompeo, a także krótkiej rozmowie z Trumpem, brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab ocenił, że amerykański prezydent ma "ogromny apetyt" na porozumienie handlowe z Wielką Brytanią po jej wyjściu z UE.

Gdy Johnson 24 lipca zastąpił na stanowisku premiera Theresę May, media oceniały, że może to doprowadzić do zacieśnienia sojuszu między Wielką Brytanią a USA oraz że po Brexicie Londyn w stosunkach międzynarodowych będzie się skupiał na zbliżeniu do Waszyngtonu. Amerykański prezydent wskazywał w przeszłości, że lepsze relacje gospodarcze między Londynem a Waszyngtonem były dotychczas hamowane przez Brukselę.

  Komentarze
  • Leon
   13 August 2019, 14:16

   Trump zaciera rece bo bedzie mial gdzie wyochac bubel z USA i niezdrowa zmodyfikowana zywnosc .

  • Tom
   14 August 2019, 07:52

   Teraz już macie odpowiedź na pytanie: "dlaczego powstała Unia Europejska". Dlatego bo Stany Zjednoczone są zjednoczone i tworzą razem duży rynek i dlatego bo w Chinach żyje 1.3 mld. ludzie, którzy choć pojedynczo bardzo biedni to w takiej ilości razem są zamożni. Unia Europejska powstała po to by zrównoważyć wpływ tych dwóch największych rynków i innych mniejszych też. Dzięki takim wypowiedziom słabych polityków jakim jest niewątpliwie Donald Trump wiemy jak bardzo Unia Europejska gniecie gospodarczo USA.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 12.08.2020
  GBP 4.903 złEUR 4.412 złUSD 3.756 złCHF 4.101 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości