Menu

UK stoi w obliczu "śmiertelnego kryzysu" uzależnień od leków przeciwbólowych

UK stoi w obliczu "śmiertelnego kryzysu" uzależnień od leków przeciwbólowych
Ponad pół miliona osób w UK zażywa środki przeciwbólowe nieprzerwanie od ponad trzech lat. (Fot. Getty Images)
Mieszkańcy Wielkiej Brytanii w ciągu 5 lat mogą być uzależnieni od środków przeciwbólowych na tak wielką skalę, jak obywatele Stanów Zjednoczonych - ostrzegają lekarze.
Reklama

Nowy dokument BBC wzbudził obawy dotyczące stosowania opiatów, kiedy okazało się, że takie leki jak kodeina, morfina czy tramadol można z łatwością kupić na Wyspach bez recepty i przez internet.

W USA uzależnienie od leków przeciwbólowych na receptę opisano jako "epidemię", która spowodowała około 17 tys. zgonów w 2011 r. - w  porównaniu z 9 tys. w 2002 r.

Liczba wydawanych recept na leki uśmierzające ból wzrosła w Wielkiej Brytanii ponad dwukrotnie w ciągu 20 lat, a jedna na osiem dorosłych osób w Anglii otrzymywała opioid w latach 2017/18 - wynika z danych z Public Health England.

W USA uzależnienie od leków przeciwbólowych na receptę opisano jako "epidemię". (Fot. Getty Images)

W dokumencie BBC "Addicted To Painkillers? Britain’s Opiod Crisi", dr Michael Mosley kupił osiem pudełek kodeiny - czyli 240 tabletek - w zaledwie 45 minut w siedmiu różnych aptekach w Londynie. Co więcej, tylko dwóch na siedmiu farmaceutów zadało mu niezbędne pytania, wymagane podczas sprzedaży podobnych środków.

Dr Nicholas Browne, lekarz z Salford w Greater Manchester, przyznał, że obawia się, iż "Wielka Brytania może być w podobnej sytuacji co USA - i to w ciągu najbliższych pięciu lat".

"Ponad pół miliona osób, którym przepisano opioidy w Wielkiej Brytanii, zażywa je nieprzerwanie od ponad trzech lat. Im dłużej ludzie przyjmują leki, tym bardziej ich ciało się od nich uzależnia, co może skutkować przyjmowaniem wyższych dawek w celu uzyskania pożądanego efektu" - ostrzega Browne.

Czytaj więcej:

Amazon dostał za darmo informacje o NHS

Wkrótce darmowe parkingi NHS, ale nie dla wszystkich

Szpitale w Anglii ignorują ostrzeżenia NHS

Pomoc medyczna NHS 111 teraz dostępna także on-line

  Komentarze
  • Bialy
   16 stycznia, 16:04

   Może czas aby lekarze zaczęli leczyć pacjentów a nie przypisywać środki przeciwbólowe na wszelkiego rodzaju dolegliwości i może samo przejdzie.

  • Tantric
   17 stycznia, 07:05

   Racks Bialy. Tylko jeszcze piwinni oprocz leczenia , starac sie wyleczyc a nie tylko leczyc calymi lataki I doic jak krowy. Autor pod pseudonym mem NEO wydal ciekawa ksiazke : "MIT chorob nieuleczalnych I wielki biznes" . Zalecam wszystkim zapoznanie sie z trescia. Wyzdrowienie gwarantowane 👍

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.04.2020
  GBP 5.207 złEUR 4.577 złUSD 4.192 złCHF 4.332 zł

  Sport


  Reklama