Menu

UK oficjalnie w recesji. PKB spadło w II kwartale o 20 procent

UK oficjalnie w recesji. PKB spadło w II kwartale o 20 procent
Wielka Brytania po raz pierwszy od 11 lat odnotowała spadek PKB. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania po raz pierwszy od 11 lat znalazła się w recesji. To konsekwencja spadku PKB w drugim kwartale tego roku o rekordowe 20,4 proc. w stosunku do poprzedniego - podał dziś rano brytyjski urząd statystyczny ONS.
Reklama

Jak poinformował ONS, to największy spadek PKB od kiedy w 1955 r. zaczęto sporządzać kwartalne statystyki, choć faktycznie jest on największy co najmniej od końca I wojny światowej. Ponieważ w pierwszych trzech miesiącach tego roku brytyjska gospodarka skurczyła się o 2,2 proc., oznacza to dwa kolejne kwartały na minusie, co jest definicją recesji.

Poprzednio w takiej sytuacji Wielka Brytania znalazła się w trakcie kryzysu finansowego sprzed ponad dekady - wtedy pomiędzy drugim kwartałem 2008 r. a drugim kwartałem 2009 r. nastąpiło pięć kolejnych z ujemnym wzrostem gospodarczym, ale wówczas łączny spadek PKB wyniósł nieco ponad 6 proc. Tymczasem teraz brytyjski PKB jest mniejszy w stosunku do tego z ostatniego kwartału 2019 r. aż o 22,1 proc.

Ten rekordowy spadek to efekt wstrzymania znaczącej części działalności gospodarczej w związku z restrykcjami wprowadzonymi pod koniec marca w celu zatrzymania epidemii koronawirusa. Przyczyniły się do tego zwłaszcza wyniki z kwietnia, który był jedynym miesiącem niemal całkowitego zamknięcia gospodarki, bo już w drugiej połowie maja te obostrzenia lekko zaczęto poluzowywać - w kwietniu gospodarka skurczyła się o 20,0 proc., co jest najgorszym miesięcznym wynikiem w historii.

Pewnym optymistycznym sygnałem jest to, że w maju, a zwłaszcza w czerwcu, gdy restrykcje jeszcze mocniej poluzowano, brytyjska gospodarka zaczęła wykazywać oznaki ożywienia. W maju PKB wzrósł o 2,4 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, a w czerwcu - o 7,8 proc.

"Recesja wywołana przez pandemię koronawirusa doprowadziła do największego w historii kwartalnego spadku PKB. Gospodarka zaczęła się odbijać w czerwcu, sklepy zostały ponownie otwarte, fabryki zaczęły zwiększać produkcję, a budownictwo mieszkaniowe nadal się ożywia. Mimo to PKB w czerwcu nadal pozostaje o jedną szóstą miejscu poniżej poziomu z lutego, zanim wybuchła pandemia" - oświadczył Jonathan Athow, zastępca głównego statystyka ONS.

Z powodu pandemii koronawirusa w recesję wpadła większość głównych gospodarek Zachodu, ale jak wskazują dane ONS, w Wielkiej Brytanii jest ona głębsza niż gdzie indziej. Skumulowany spadek PKB z pierwszego półrocza, czyli 22,1 proc. jest nieznacznie niższy tylko od Hiszpanii (-22,7 proc.), podczas gdy we Francji ten spadek wyniósł 18,9 proc., we Włoszech - 17,1 proc., w Niemczech - 11,9 proc., zaś w USA - 10,6 proc.

W opublikowanej w zeszłym tygodniu prognozie Bank Anglii przewiduje, że brytyjski PKB osiągnie z powrotem wartość sprzed wybuchu epidemii w czwartym kwartale 2021 r. Po recesji z lat 2008-09 powrót do wcześniejszego poziomu zajął Wielkiej Brytanii pięć lat.

Czytaj więcej:

Polska wśród państw UE, które Brexit dotknie najsilniej

Dług Wielkiej Brytanii najwyższy od prawie 60 lat

Brytyjski PKB był o jedną czwartą niższy niż przed epidemią

Portugalia i Hiszpania z najwyższymi w historii spadkami PKB

  Komentarze
  • Osa
   12 sierpnia, 17:32

   Tak zgodzam się ale pierwszy etap to był Brexit, a teraz znów chowają wszystkie złe strony pod covid. Dobra przykrywka i mydlenie oczu ludziom.

  • Grzegorz rozwadowski
   12 sierpnia, 18:59

   dzisiaj ogladalem na yt o uni australia nowa zelandia kanada i uk z usa czyli anglo sasi tworzaa swoja unie takze nie martwcie sie o uk tylko o polske tylko konfederacja

  • Do Grzegorz rozwadowski
   12 sierpnia, 19:27

   Wiesz, że te kraje są o 38dni oddalone od siebie, więc ja nie wiem o czym ty tutaj piszesz.

  • Z Anglii
   12 sierpnia, 20:56

   do Grzegorz rozwadowski to ze na yt tak mówią to nie znaczy ze jest to prawdą raczej propagandą i pobożnymi życzeniami te kraje sa tak skłócone ze do unii im bardzo daleko oficjalnie sa w unii commonwealth ale gospodarczo tego nie widzę ,mówisz USA? wyobrażasz sobie unię z USA ? o czym ty mówisz!! USA nakażą i to będzie nie unia chyba dyktat.Australia ma unie z Nową Zelandią i tak się nie mogą pogodzić także zapomnij o tym.

  • Jola
   12 sierpnia, 21:20

   No właśnie. W sansberym wszystkie jabłka z nowej zelandii. Strach jeść jak to miesiąc magazynują miesiąc płynie i miesiąc sprzedają. Nieźle napsikane musi być

  • Czytelnik
   12 sierpnia, 21:25

   Tak dla przykładu w Nowej Zelandii temat o związkach z Wielką Brytanią jest tematem tabu. Ludzie nie chcą tego tematu poruszać - trudno tu mówić o jakiekolwiek unii.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.09.2020
  GBP 4.920 złEUR 4.505 złUSD 3.836 złCHF 4.190 zł

  Sport


  Sport

  Reklama