Menu

UK nie zacznie masowych szczepień na Covid-19 w 2021 r.

UK nie zacznie masowych szczepień na Covid-19 w 2021 r.
Skuteczne szczepienie przeciwko Covid-19 najpierw trafi do tych osób, które go najbardziej potrzebują. (Fot. Getty Images)
Szczepionka przeciw Covid-19 nie będzie gotowa do zaszczepienia całej populacji Wielkiej Brytanii do końca 2021 roku - przekazał rzecznik premiera Borisa Johnsona.
Reklama

Jednym z najbardziej zaawansowanych projektów w światowym wyścigu po szczepionkę na SARS-CoV-2 jest szczepionka opracowywana przez firmę Astra Zeneca i Oxford University.

Ministrowie i doradcy naukowi rządu stwierdzili, że może ona być gotowa pod koniec tego roku lub na początku 2021 r. Eksperci podkreślają jednak, że skuteczne szczepienie przeciwko Covid-19 najpierw trafi do tych osób, które go najbardziej potrzebują.

Dlatego podejmowane są starania, by jak najszybciej wyprodukować tak dużo dawek tego preparatu, aby można było nim zaszczepić całą brytyjską populację.

Czy w UK zabraknie fiolek potrzebnych na szczepionkę? (Fot. Getty Images)

Rząd Borisa Johnsona zainwestował już 93 miliony funtów w centrum produkcji szczepionek VIMC (Vaccines Manufacturing and Innovation Centre), które będzie wytwarzać preparat na masową skalę.

Rzecznik premiera podkreślił, że centrum będzie w stanie "wytworzyć wystarczającą ilość dawek szczepionki dla całej populacji Wielkiej Brytanii w ciągu zaledwie sześciu miesięcy od otwarcia placówki, co nastąpi latem 2021 r.". To oznacza jednak, że masowe szczepienia nie ruszą pod koniec przyszłego roku.

Kolejną przeszkodą jest wyprodukowanie odpowiedniej liczby szklanych fiolek niezbędnych do przechowywania i transportu szczepionek. Dlatego - jak ujawnił iNews.co.uk - brytyjski rząd prowadzi już zaawansowane rozmowy dotyczące krajowej produkcji specjalistycznego szkła wymaganego do wyprodukowania milionów fiolek na własne potrzeby.

Czytaj więcej:

Ruszyły testy włoskiej szczepionki. Ochotnicy otrzymają po 700 euro

WHO: Europa może żyć z Covid-19 bez szczepionki, wprowadzając lokalne blokady

Europejska szczepionka przeciwko COVID-19 może być dostępna pod koniec roku

Groźne skutki uboczne szczepionki na koronawirusa z University of Oxford

Jest przełom. Testy brytyjskiej szczepionki mogą być wznowione

UK rozpocznie testy szczepionki na koronawirusa w aerozolu

Ekolodzy: Wyprodukowanie szczepionki pozbawi życia pół miliona rekinów

  Komentarze
  • Emigrant
   30 września, 12:17

   Najpierw trzeba zarobić na ludziach, a potem jak coś zostanie rozdać przez NHS. Tylko uk nie ma szczepionki, to placebo u jednego przynosi skutek u drugiego nie i umiera.

  • Tomek
   30 września, 12:26

   Nie ważny rezultat aby się hajs zgadzał :D

  • Walduś
   30 września, 13:48

   Proponuje szczepic tych z co krzyczą o równości

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 30.10.2020
  GBP 5.127 złEUR 4.619 złUSD 3.956 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Sport

  Reklama