Menu

UK "nie może zakończyć" swobodnego przepływu osób w dniu Brexitu

UK "nie może zakończyć" swobodnego przepływu osób w dniu Brexitu
Brytyjskiemu rządowi będzie ciężko egzekwować nowe przepisy. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania nie może położyć kresu swobodnemu przepływowi osób z UE w dniu Brexitu, ponieważ nie ma systemu pozwalającego ustalić, kto legalnie przebywa w tym kraju - twierdzą eksperci ds. migracji.
Reklama

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało 19 sierpnia, że przepisy zezwalające obywatelom UE na swobodne życie i pracę w Wielkiej Brytanii wygasną w dniu 31 października br.

Jednak zdaniem ekspertów z Migration Observatory na Oxford University, "pracodawcy nie będą w stanie określić, czy obywatele UE przybyli do Wielkiej Brytanii przed czy po 31 października".

Zgodnie z funkcjonującym obecnie systemem, obywatele UE nie muszą rejestrować swojej obecności w Wielkiej Brytanii, więc Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie ma danych o tym, kiedy przybyli.

"Nawet gdyby rząd wiedział dokładnie, jak ma wyglądać system imigracyjny po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, nie byłoby możliwe wdrożenie go natychmiast po Brexicie bez umowy" - zauważa cytowana przez BBC Madeleine Sumption, dyrektor Migration Observatory.

Nowa szefowa Home Office - Priti Patel. (Fot. Getty Images)

"To dlatego, że wszelkie nowe ograniczenia migracji do UE nie mogą być egzekwowane - chyba że pracodawcy w Wielkiej Brytanii wiedzą, którzy obywatele UE są tu od lat, a którzy przybyli po Brexicie i muszą przestrzegać nowych przepisów imigracyjnych" - dodaje.

Jej zdaniem, jedyny sposób, w jaki rząd mógłby ocenić, którzy obywatele UE mają prawo przebywać w Wielkiej Brytanii, realizowany byłby na podstawie danych z brytyjskiego programu osiedleńczego (settlement scheme). Problem w tym, że nie jest on obligatoryjny - wskazują eksperci.

W lipcu wniosek o status osoby osiedlonej (settled status) lub tymczasowy status osoby osiedlonej (pre-settled status) złożyła tylko jedna trzecia z około 3,3 miliona obywateli UE z Wielkiej Brytanii - podkreśla BBC.

  Komentarze
  • Wtorek
   23 sierpnia 2019, 12:38

   to ja poproszę o link do oryginału!!
   to jest bardzo ważna wypowiedz!
   "...Jej zdaniem, jedyny sposób, w jaki rząd mógłby ocenić, którzy obywatele UE mają prawo przebywać w Wielkiej Brytanii, realizowany byłby na podstawie danych z brytyjskiego programu osiedleńczego (settlement scheme). Problem w tym, że nie jest on obligatoryjny - wskazują eksperci...."
   i teraz maja pozamiatane.

  • Leon
   23 sierpnia 2019, 15:14

   UK to jest prostacki kraj wiec co oni moga miec maja tylko to co ukradli przdlaty rabowali oporowo rozne kraje a potem nazwalio je koloniami ! po Brexsicie londyn bedzie bodowal droge dla osiolkow bo na nich beda jezdzic nie mercedesami z Niemiec.

  • Przemko
   23 sierpnia 2019, 23:24

   zdaje się, że pracodawca może zapytać HMRC o datę wydania numeru NIN kandydatowi do pracy. jeśli dostał numerek przed 31 X 2019 - to nie będzie problemu.w wątpliwych przypadkach trzeba by sprawdzać, kiedy złożył/a wniosek o nadanie NIN. PS. no a jak ktoś tu mieszka od lat i nie ma NIN-u, konta w banku, teczki w HMRC i payslips - to co UN tu w ogóle robi po co UN angolom???

  • Fadel
   24 sierpnia 2019, 04:19

   Bojo. mówi, że nie będą kontrolowali granicy NI/ROI, więc tamtędy będzie swobodny przepływ osób do UK.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.06.2020
  GBP 4.919 złEUR 4.386 złUSD 3.912 złCHF 4.064 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości