Menu

UK: Wykryto sześć przypadków brazylijskiego wariantu koronawirusa

UK: Wykryto sześć przypadków brazylijskiego wariantu koronawirusa
Brazylijski wariant koronawirusa, który po raz pierwszy zidentyfikowano w styczniu, ma niektóre mutacje takie jak inny wariant budzący zaniepokojenie - południowoafrykański. (Fot. Getty Images)
Sześć przypadków brazylijskiego wariantu koronawirusa, oznaczonego symbolem P.1 wykryto w Wielkiej Brytanii - poinformowały wczoraj władze medyczne tego kraju. To pierwsze przypadki tego wariantu w Wielkiej Brytanii.
Reklama
Reklama

Spośród tych sześciu przypadków trzy wykryto w Anglii i trzy w Szkocji. Jeśli chodzi o przypadki w Anglii, to dwa z nich stwierdzono w tym samym gospodarstwie domowym w hrabstwie South Gloucestershire w południowo-zachodniej części kraju, z czego jeden u osoby, która 10 lutego wróciła z Brazylii. W tym samym gospodarstwie domowym jeszcze dwie osoby uzyskały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, ale na razie nie wiadomo, czy chodzi o wariant brazylijski.

Szczególne zaniepokojenie budzi trzeci z angielskich przypadków, niezwiązany z dwoma poprzednimi, bo osoba zakażona nie wypełniła karty rejestracji testu, więc nie wiadomo kim ona jest i z kim się kontaktowała.

Natomiast wszystkie trzy przypadki w Szkocji są powiązane z podróżą z Brazylii, przez Paryż i Londyn do Aberdeen. Jak zapewnił szkocki rząd, skontaktowano się już ze wszystkimi osobami, które były na pokładzie samolotu z Londynu do Aberdeen.

Brazylijski wariant koronawirusa, który po raz pierwszy zidentyfikowano w styczniu, ma niektóre mutacje takie jak inny wariant budzący zaniepokojenie - południowoafrykański. Jak się przypuszcza, łatwiej się rozprzestrzenia niż dotychczasowe warianty i może być bardziej odporny na szczepionki.

W połowie września w Wielkiej Brytanii wykryto inny brazylijski wariant koronawirusa, mniej niebezpieczny niż P.1. Natomiast potwierdzone czoraj sześć zakażeń to pierwsze w Wielkiej Brytanii przypadki, gdy chodzi o P.1.

Tymczasem również w niedzielę podano, że w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii wykryto 6035 zakażeń koronawirusem, co jest najniższą liczbą od 28 września zeszłego roku i zarejestrowano 144 zgony z powodu Covid-19 - najmniej od 13 grudnia. Od początku epidemii stwierdzono 4 176 554 infekcji, z powodu których zmarło 122 849 osób. Do soboty włącznie pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 otrzymało 20 089 551 osób, drugą - 796 132.

Czytaj więcej:

Finlandia: Wykryto nowy wariant koronawirusa

Brytyjski wariant koronawirusa jest już w 74 krajach, południowoafrykański w 37

W USA odkryto "niepokojący" wariant koronawirusa

  Komentarze
  • Hanss
   1 marca, 12:17

   Jak to możliwe? Jest zakaz podróżowania, osoba chora przybyła do UK i nie została wysłana do hotelu? To się w palę nie mieści, jak ktoś zlewa wszystko.

  • Speedwagon
   1 marca, 13:20

   W zeszłym roku w Polsce zanotowano 1,26 miliona zakażeń SarsCoV-2. Dla porównania, liczba zachorowań na grypę w sezonie 2017/2018 to 5,41 miliona przypadków. Czyli w porównaniu do obecnej tzw. pandemii, była to mega-epidemia grypy.

  • Xawery
   1 marca, 19:46

   Justyna Roman moze dasz jakis link do tego raportu bo tak to pisac mozna wszystko

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 12.05.2021
  GBP 5.2969 złEUR 4.5453 złUSD 3.7456 złCHF 4.1413 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama