Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Wprowadzenie cyfrowego funta "prawdopodobnie jeszcze w tej dekadzie"

UK: Wprowadzenie cyfrowego funta "prawdopodobnie jeszcze w tej dekadzie"
Cyfrowy funt ma zagwarantować wszystkim dostęp do bezpiecznej i stabilnej waluty, zamiast polegania na dużych korporacjach jak Facebook czy TikTok. (Fot. Getty Images)
Według brytyjskiego ministerstwa finansów i Banku Anglii, wspierany przez państwo cyfrowy funt 'prawdopodobnie zostanie uruchomiony jeszcze w tej dekadzie'. Obie instytucje przekazały, że chcą zapewnić społeczeństwu 'dostęp do bezpiecznych pieniędzy, które są łatwe w użyciu w erze cyfrowej'.

Reklama
Reklama

Kanclerz Jeremy Hunt zapowiedział, że cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC) może być nowym "zaufanym i przystępnym" sposobem płatności. Podkreślił jednak, że wprowadzenia cyfrowego funta "nie należy spodziewać się wcześniej niż w 2025 r.".

"Najpierw chcemy zbadać, jakie mamy możliwości. Musimy mieć pewność, że chronimy stabilność finansową" - dodał.

Cyfrowy funt ma pojawić się jeszcze w tej dekadzie. (Fot. Getty Images)

Zgodnie z zapowiedziami, dzisiaj rozpoczęły się oficjalne konsultacje w sprawie nowej waluty. Będzie ona wykorzystywać podobną technologią do wielu kryptowalut (Bitcoin, Ethereum), a emisji podejmie się Bank of England, co miałoby gwarantować jej stabilność.

"10 cyfrowych funtów zawsze będzie wartych tyle samo co 10 funtów fizycznych" - zapewniło ministerstwo finansów.

Premier Rishi Sunak zwrócił się do Banku Anglii o rozważenie wsparcia cyfrowej waluty w 2021 r. - gdy jeszcze był kanclerzem skarbu. Obecne decyzje są pokłosiem jego działań na rzecz tego rozwiązania.

W październiku 2022 r. minister usług finansowych Andrew Griffith ostrzegł, że brak własnej cyfrowej waluty - lub zbyt późne jej wprowadzenie - może spowodować poważne problemy dla coraz mniej zależnej od fizycznego pieniądze gospodarki.

Ludzie na całym świecie coraz chętniej korzystają z ekosystemów finansowych oferowanych np. przez Facebooka czy Amazona. W przyszłości zjawisko to będzie narastać. (Fot. Getty Images)

Obecnie - jak zauważają media - nie ma potrzeby wprowadzania cyfrowej waluty, ponieważ większość ludzi płacących brytyjską walutą korzysta z kart debetowych, telefonów lub elektronicznych zegarków.

Cyfrowa waluta ma rozwiązać problem, który w społeczeństwie jeszcze nie istnieje, ale może się pojawić, gdy coraz więcej osób będzie udostępniać swoje dane finansowe markom sektora finansowego i korzystać z ich usług płatniczych oraz walut. Mowa m.in. o takich firmach jak Facebook, Amazon czy TikTok, które już dysponują własnymi walutami i ekosystemami płatniczymi.
 

Czytaj więcej:

Cyfrowy funt zamiast fizycznego? Bank Anglii i brytyjski rząd wkrótce mogą ogłosić nową walutę

  Komentarze
  • Przenigdy
   7 lutego, 17:07

   Rewelacja, zamkniemy konto, i znajdziemy pracodawce za gotówkę albo praca za wymiane towaru. Nigdy nie zgodzimy się na cyfrowe aby zabierały wolność. Pyk i zamkną ci konto i dostep jak nie wyrobisz i za duzo wymyślonego sladu wegloweg. Bogacze ulokuja swoje nakradzione pieniadze w cbdc a biedota będzie sterowana i kontrolowana. Miliardy to wiedza..

  • Czytelnik anonimowy
   7 lutego, 17:08

   To nie są bezpieczne pieniądze,jak nie będzie ktoś posłuszny to zablokują mu wszystko i w każdej chwili człowiek może stracić wszystko na co pracował ,pełna kontrola nad ludźmi w kazdym kraju nie tylko w uk,w Polsce teraz dopłata 10 zl za wypłacenie pieniędzy z bankomatu.

  • Przemko
   7 lutego, 18:05

   aj waj! więc uny to robio dla naszego dobra! tiaa - ja wiem, że uny chcą naszego dobra - ale mojego nie dostaną!

  • John
   7 lutego, 18:52

   to juz ma miejsce w innych krajach . w nigerii ograniczaja wyplate gotowki do 200 dolarow chyba miesiecznie jak dobrze pamietam , mysle ze niedlugo gotowke w tym kraju zlikwiduja ... dlatego jest takie parcie na kryptowaluty w tym kraju i generalnie w calej afryce .....i tak macie racje cbdc zabierze nam wolnosc i beda nas kontrolowac 24/7 ........

  • Jaś
   7 lutego, 19:45

   Czytelnik anonimowy dopóki rządzi PiS to nic takiego się nie stanie bo oni są bardzo przeciwni temu niestety tutaj w UK to jest bardzo realne samo to że tutaj nawet podatki sa wyższe niż w Polsce już świadczy o czymś prawo tutaj jest okropne, bardzo antyludzkie, gorsze niż w Polsce.

  • Antyputin
   7 lutego, 20:33

   jestem za. skonczy sie branie w lapke hydraulikow i innych budowlancow. No i ksieza nie ukryja swoich dohodow

  • Prawda
   8 lutego, 00:18

   po to wlasnie byl srovid -19, szczepionki, trackery do telefonow, sledzenie virusa i lock downy, pseudo kryzys energetyczny, super inflacja...
   jak nie będzie ktoś posłuszny to zablokują i zabiora mu wszystko i juz to robia inflacja teraz aby ludzie nie mieli co wymienic
   i filmy science fiction stana sie nowa realnoscia

  • Precz z patologią UK
   8 lutego, 00:21

   Zaraz wprowadzą i wyrzucą was na ulicę, bez pieniędzy,UK to jest okropny kraj, bezdomność wyższa jak w USA w stosunku do ludności 7.7 procent a w USA 6.2 procent w stosunku do ludności.

  • Adas
   8 lutego, 06:31

   Referendum koniecznie.

  • 8 lutego, 09:10

   Ale to już się dzieje, w Kanadzie rok temu zablokowali wszystkie pieniądze protestantom tym żółtym kamizelkom, nie mogli kupić biletów na samoloty nie mogli zatankować paliwa nie mogli kupić jedzenia, dlatego ludzie z całego świata potem bitcoina im zaczęli przesyłać!

  • Do Jas
   8 lutego, 09:53

   Ty już tego juz tak nie broń,żebyś się jeszcze nie zdziwił że za chwilę będą poważniejsze problemy w Polsce niż waluta .

  • Matematyka
   9 lutego, 21:05

   @Precz z patologią UK. Jakim gł.bem trzeba być, żeby napisać taka bzdurę. Prawie 20 milionów bezdomnych w USA ? 5 milionow w UK ? To są te twoje procenty. Gościu trzeba było chodzić do wspaniałej polskiej szkoly, a nie rzucać w nią kamieniami.

  • Esku
   10 lutego, 12:08

   Ksieza nie ukryja swoich dohodow ? To raczej im nie grozi. Tymi, którzy oberwa najmocniej bedziesz ty i ja i cala reszta, 99% ludzkosci. Wiec na twoim miejscu juz bym zaczál sie martwic a kryptowaluty to tylko ich testy przed wprowadzeniem swojej jednej waluty cyfrowej. Krypto to tylko experyment do zbadania gruntu przed ich planem. No i wypalilo. Wszystko gotowe do NWO.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 29.03.2023
  GBP 5.3302 złEUR 4.6850 złUSD 4.3247 złCHF 4.7012 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama