Menu

UK: Straż graniczna nie wpuściła prawie 3 300 obywateli UE

UK: Straż graniczna nie wpuściła prawie 3 300 obywateli UE
Przepisy imigracyjne pozostawiają decyzję o wpuszczeniu bądź niewpuszczeniu danej osoby do kraju urzędnikom straży granicznej. (Fot. Getty Images)
W pierwszym kwartale tego roku brytyjska straż graniczna nie wpuściła do kraju 3 294 obywateli Unii Europejskiej, mimo że mogą oni wjeżdżać do Wielkiej Brytanii bez wiz - podał 'The Guardian', powołując się na dane Home Office.
Reklama
Reklama

Oznacza to prawie 6,7-krotny wzrost w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r., gdy były 493 takie przypadki - mimo że wówczas ruch pasażerski był 20 razy większy niż obecnie.

Zgodnie z przepisami, po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie, czyli od początku bieżącego roku, obywatele UE mogą przyjeżdżać do Wielkiej Brytanii bez wiz, jeśli ich pobyt nie przekracza sześciu miesięcy. Przyjeżdżający mogą jednak zostać zatrzymani na granicy, jeśli istnieje podejrzenie, że podróżują do Wielkiej Brytanii w celu podjęcia pracy lub osiedlenia się bez spełnienia nowych wymogów wizowych. Od 1 stycznia wszyscy obywatele UE, którzy chcą podjąć pracę, muszą uzyskać wizę, tak samo jak obywatele innych państw.

Jak wynika ze statystyk MSW, ponad 64 proc. przypadków niewpuszczenia w pierwszych trzech miesiącach tego roku obywateli UE do Wielkiej Brytanii dotyczyła obywateli Rumunii. Jeśli chodzi o Polaków, takich zdarzeń było 160, co stanowi ok. 4,8 proc. wszystkich.

Większość z niewpuszczonych obywateli UE została zawrócona podczas brytyjskich kontroli granicznych w europejskich portach promowych lub w terminalu kolejowym Eurostar w Paryżu, a jedynie 738 zostało wydalonych po przybyciu na brytyjskie lotniska lub terminale promowe.

W przypadku osób wydalanych już po przybyciu do Wielkiej Brytanii rutynową procedurą jest przetrzymywanie ich w ośrodkach zatrzymań do czasu wydalenia. Jednak po publikacjach prasowych, w tym m.in. w "Guardianie", na temat przetrzymywania obywateli UE w ośrodkach zatrzymań, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zarządziło, że tam, gdzie to możliwe, osoby te powinny być wypuszczane za kaucją, aby mogły zatrzymać się u przyjaciół lub krewnych do czasu odlotu.

MSW wyjaśniło również, że osoby, które przyjeżdżają na rozmowę o pracę, nie powinny być wydalane, mimo że ostatnio miało to miejsce w kilku przypadkach.

Jak pisze "The Guardian", przepisy imigracyjne pozostawiają decyzję o wpuszczeniu bądź niewpuszczeniu danej osoby do kraju urzędnikom straży granicznej, ale ciężar dowodu spoczywa na osobie przyjeżdżającej, która musi przekonać urzędników, że "opuści Wielką Brytanię po zakończeniu wizyty", "nie będzie mieszkać w Wielkiej Brytanii przez dłuższy czas" i "nie podejmie żadnych zabronionych działań". Musi również posiadać "wystarczające środki finansowe".

W wytycznych podano również sześć powodów, dla których urzędnicy powinni wątpić w wyjaśnienia, np. jeśli dana osoba nie ma pracy i większość jej rodziny przebywa w Wielkiej Brytanii lub jeśli podane informacje są niewiarygodne.

Czytaj więcej:

Dwa miesiące po Brexicie: Czy obawy zwolenników UE się sprawdziły?

"Guardian": Obywatele UE przyjeżdżający do UK traktowani "z wrogością"

UE reaguje na złe traktowanie wjeżdżających do UK Europejczyków

Szwecja: Imigranci wykorzystują pandemię, by uniknąć deportacji

"The Guardian": Turyści z UE muszą zostawiać odciski palców na brytyjskiej granicy

  Komentarze
  • Gladius
   31 maja, 10:36

   UE powinno traktować tak samo brytyjczyków , jak przestępców ,potencjalnych złodziei i odsyłać z powrotem do rezerwatu Borysa 1 Rozczochranego

  • Do Gladius
   31 maja, 11:49

   Jestem tego samego zdania, tak samo powinni ich traktować. Podobno 60 tyś Brytyjczyków z Anglii wyjechało.

  • Gustlik
   31 maja, 12:07

   Dane nie są wiarygodne, Oparte są na wynikach pozytywnego wykrycia virusa, podczas podróży do UK w czasie pandemi i nie mają nic wspólnego z nielegalna emigracja. Artykuł został redagowany przez brytyjskiego dziennikarza. Od dawna wiadomo że Angielskie wiadomości i niusy tworzone są nie wychodząc z redakcji.

  • Grigorij
   31 maja, 20:19

   Gustlik ma rację. A poza tym, czy Anglicy wjeżdżający np. do Portugalii mówią na granicy, że będą opiekowali się dziećmi znajomych ? Nie. Oni tam lecą pochlać i po ichniemu poszaleć. Więc na granicy nie będą mieli kłopotów.

  • UE
   2 czerwca, 12:52

   Trzeba czasu jak UE przestanie wpuszczać obywateli UK i wtedy Borysek będzie płakał bo jak każdy widzi na mapie jak wygląda terytorium UK a jak wygląda terytorium UE. Narazie UE nie zabiera głosu bo nie jest zainteresowana konfliktami. Unia woli o konfliktach rozmawiac a nie zachowywać się jak rozkapryszone dziecko. A jak znamy historie kiedy UK było w UE zawsze szukało zwary wiec dla nas Europejczyków to nic dziwnego co robi straż graniczna w UK.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama