Menu

UK: Po Brexicie liczba imigrantów zarobkowych z UE wciąż maleje

UK: Po Brexicie liczba imigrantów zarobkowych z UE wciąż maleje
Surowsze przepisy imigracyjne doprowadziły do spadku chętnych do pracy imigrantów. (Fot. Getty Images)
Liczba obywateli UE poszukujących pracy w Wielkiej Brytanii spadła o ponad jedną trzecią od czasu Brexitu - wynika z raportu portalu z ofertami pracy Indeed, który oparł swoje badanie o dane własnych użytkowników.
Reklama
Reklama

Dane największej na Wyspach platformy do poszukiwania pracy - Indeed - pokazują, że liczba osób z UE poszukujących pracy w Wielkiej Brytanii spadła w maju o 36 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r.

Według portalu, w najgorszej sytuacji są sektory gospodarki oparte w całości na taniej sile roboczej. O 41 proc. spadło zainteresowanie imigrantów pracą m.in. w magazynach, domach opieki czy hotelarstwie.

Raport jasno sugeruje, że za spadek liczby zainteresowanych pracą imigrantów z UE odpowiada tylko i wyłącznie Brexit oraz związane z nim utrudnienia - w tym nowe przepisy imigracyjne. Eksperci odrzucają jednocześnie tezę, że mniejsze zainteresowanie pracą to efekt obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Zwrócono uwagę, że w Irlandii, która jest częścią UE, liczba zainteresowania pracą wśród obywateli UE spadła zaledwie o 1 proc. 

Dane portalu Indeed pojawiają się w czasie, gdy brytyjskie firmy zmagają się z trudnościami w znalezieniu chętnych do pracy. Największe problemy zgłaszają firmy z branży gastronomicznej, hotelarskiej oraz sprzedaży detalicznej. 

Eksperci od biznesu ostrzegają, że brak pracowników z zagranicy prawdopodobnie zahamuje ożywienie gospodarcze w Wielkiej Brytanii po pandemii Covid-19 i może przełożyć się na wyższe ceny towarów i usług, ponieważ braki kadrowe zmuszają przedsiębiorstwa do oferowania lepszych zarobków.

Czytaj więcej:

UK: Sieć Domino's Pizza szuka do pracy 5 tys. osób

Szef Wetherspoona zaprzecza, że przez Brexit ma problem z pracownikami z UE

Raport: Jak kraje UE postrzegają Wielką Brytanie po Brexicie?

Rolnicy w UK "biją się" o pracowników. Oferują nawet £20 za godzinę

  Komentarze
  • Komentator
   18 czerwca, 07:27

   Dopiero teraz do pustych lbow dotarlo kto pracowal za przyslowiowa miske ryzu? Gdzie ci inzynierowie od przyglupiej Patel co to mieli robic za prawie darmo? Ten kraj pomalu staje sie cuchnaca kupa prawicowego lajna, a wlasciwie kouminstycznego, bo prawica tutaj gorsza od bolszewikow. Zobaczymy za dwa, trzy lata co tu sie bedzie dzialo, jak juz skoncza cyrk z Davidem 19.

  • Marcin
   18 czerwca, 07:49

   Samych nielegalnych jest lekko ponad 1 milion wiec skad te braki ,przeciez inzynier lekarz badz architekt spokojnke sobie by poradzil w hotelarstwie czy na polu zbierajac warzywa badz jako kierowca ciezarowki itd skad te jeki a lepiej dawac im za darmo kase dobrobyt Panie

  • JoBo
   18 czerwca, 08:16

   @Komentator. Sądzisz, że kiedykolwiek się skończy cyrk z plandemią ?

  • He
   18 czerwca, 11:30

   znafcy i ynteligenty , a w Polsce komuna

  • Elżbieta Krason
   18 czerwca, 11:34

   Ja nie znam nikogo kto by stad nie chciał wyjechać z moich znajomych właściwe wszyscy, sama również szukam pracy w Europie albo w Polsce ,takiej patologii nie ma nigdzie na świecie jak w UK,okropny kraj do życia z nienawiścią do emigrantów.Po drugie prawo w tym kraju bardzo utrudni już w tej chwili prowadzenie biznesu jednoosobowego od lipca a także dla settled statu, ja właśnie zamykam swoja działalność ,więc wiem o czym mówię, bo prawnik mi o tym powiedział.

  • Pati
   18 czerwca, 12:33

   Elzbieta, oni nienawidza raczej imigrantow. Co do reszty, masz racje, ja tez stad spadam do PL

  • Ja
   18 czerwca, 16:37

   Angole są tacy fałszywi. Z tobą rozmawiają wszystko ładnie, pięknie, uśmiechają się, a za plecami mówią "polish sc*m" itd.

  • Ja
   18 czerwca, 16:59

   Stąd trzeba uciekać jak najszybciej, okręt tonie.

  • Z angielskiego raju
   19 czerwca, 16:40

   Muszę przyznać że w tym kraju nie da się już spokojnie żyć ten kraj zrobił się bardzo nieprzyjazny, nie czuje się tutaj jak w domu już dłużej, chociaż mieszkam tu 15 lat i nic nie brakuje i mam dobrą pracę ,ale to nie to co oczekiwałem.Wiec rozumiem ludzi tutaj i ich frustrację, pracuję w biurze i wielokrotnie słyszę teksty niemiłe o europejczykach, szczególnie ze wschodniej Europy.

  • JoBo
   19 czerwca, 21:39

   @Z angielskiego raju. Biedactwo, tak się przejmujesz tekstami Anglików o nas. Z niektórymi na pewno sam ( sama ) się zgadzasz. A przypomnij sobie ile w ciągu tych 15 lat słyszałaś niepochlebnych komentarzy o Anglikach, z ust naszych rodaków. Było ich tysiace. Ja słyszę je codziennie i czytam tu codziennie, jacy oni są głupi, a my, jacy mądrzy. A przecież to my jesteśmy tu gośćmi. A jak uważasz, że ci źle, to wyjedź.

  • UE
   20 czerwca, 14:21

   JoBo ci Angole mało wartościowi zawdzięczają nam to co mają inaczej byli by pod Niemiecki okupacja i dziś byli by nic nie warci. Więc ten zgnojony kraj powinien mieć szacunek bo nasi przodkowie uratowali ten kraj. A stali się jak anarchiści

  • JoBo
   20 czerwca, 21:33

   @UE. Nie bądź śmieszny. 2 polskie dywizjony uratowały Anglię od porażki ? Churchill już w sierpniu 1940 uważał, że bitwa o Anglię jest wygrana. A Polacy weszli do walki we wrześniu. A poza tym, jeśli odjąć zestrzelenia czeskiego pilota Frantiska, od zestrzeleń dywizjonu 303 i dodać je do zestrzeleń też dwóch czechoslowackich dywizjonow, to wyjdzie, ze oni mieli więcej zestrzeleń. I to Czesi "uratowali" Anglię, nie my. Przestań uczyć się historii z banerów kibolskich. Wiesz kto panował na morzach w 1940 roku ? Flota brytyjska. Kanał Angielski był nie do przejścia dla Niemców. Zaś sama Luftwaffe nie mogła wygrać tej bitwy. Anglicy od czerwca do października wyprodukowali blisko 2500 samolotów, Niemcy niespełna 1000. Oni mieli kilkadziesiąt takich dywizjonow, jak 303, czy 302. Pojedź sobie do Hastings. Nieopodal jest zamek, a pod nim miejsce bitwy, w którą Anglicy przegrali ostatni raz na swojej ziemi. W 1066 roku ! A my ile razy dostaliśmy w d..e na swojej ziemi ? Sto, dwieście, tysiąc razy. Nie pisz więcej o ratowaniu obcych przez Polaków, bo, jak pokazuje historia, sami siebie nie potrafiliśmy obronić.

  • Hans
   21 czerwca, 19:37

   Bzdury trollu bojo nieuku skończony akurat tak się składa że studiowałem historię to Niemcy mieli 5700 nowych samolotów Anglicy mieli g..wno niespełna 1500 przestań wymyślać bzdury Churchill jeszcze w 1945 nie był pewien zwycięstwa prosząc o wsparcie USA oczywiście chciał jako szpieg rosyjski pracując dla Stalina oddać Polskę w ręce Niemiec albo Rosji i zakończyć 2 wojnę światową w 1939 roku wszyscy to znają ,do końca trzymał z Rosją jakby nie USA bylibyśmy częścią Rosji naukowcu z rzeźni.

  • JoBo
   22 czerwca, 01:14

   @Hans. Po przestudiowaniu twojego komentarza chciałoby się zapytać, jakaż to wspaniała uczelnia wypuściła niemniej wspaniałego absolwenta. Dawno nie czytałem tak merytorycznego tekstu. Sądzę, że przed nickiem powinieneś dodać przynajmniej doc.dr hab. mgr historii. Czemu się wstydzisz ? A taka pomyłka, że Churchill był premierem od maja 1940 roku, a nie w 1939, może się zdarzyć nawet najlepszym. Podsumowując : Rzucając nowe, nieszablonowe spojrzenie na historię, rzuciłeś mnie na kolana. Chyba następny twoj komentarz przeczytam nie wstając z kolan. A tak poważnie: NIE WSTYD CI PUBLICZNIE PISAC TAKIE BZDURY ? I to w takim prymitywnym i chamskim języku ?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama