Menu

UK: Infolinia dla obywateli UE kosztuje aż 69 pensów za minutę

UK: Infolinia dla obywateli UE kosztuje aż 69 pensów za minutę
Osoby, które chcą udowodnić swoje prawo do życia w UK, muszą zapłacić ponad 10 funtów za 15 minut rozmowy. (Fot. Getty Images)
Brytyjskie władze znalazły się pod ostrzałem, gdy okazało się, że obywatele UE, którzy próbują udowodnić landlordom lub pracodawcom swoje prawo do pozostania w kraju po Brexicie, muszą płacić 69 pensów za minutę za połączenie z rządową infolinią - informuje 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Osoby dzwoniące pod numer telefonu 0300-790 6268 (View and prove your settled status) musiały również wstępnie autoryzować kredyt w wysokości 5 funtów na karcie bankowej przed połączeniem z asystentem.

Organizacja The3million, reprezentująca interesy obywateli UE zamieszkałych w Wielkiej Brytanii, napisała do ministra ds. przyszłych granic i imigracji, Kevina Fostera, by zaprotestować przeciwko opłatom, które wynosiły ponad £10 za 15 minut rozmowy.

Działacze podkreślali, że jest to "niezgodne z zaleceniami Sądu Najwyższego" i "powoduje wiele stresu". Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Home Office) zbadało skargę the3million i przyznało, że opłaty były naliczane w wyniku technicznego błędu.

Zgodnie z obowiązującym systemem, Home Office generuje tzw. shared codes, które są ważne przez 30 dni i stanowią dowód dla landlordów oraz pracodawców, że dana osoba ma prawo do pracy i życia w Wielkiej Brytanii po Brexicie.

The3million wskazuje jednak, że infolinia jest przeznaczona dla osób, które nie potrafią posługiwać się internetem i tych, którzy mają do czynienia z technicznymi usterkami, próbując udowodnić swój status. 

W swoim liście do Fostera The3million wymienia trzy rodzaje błędów technicznych, w tym komunikaty o błędach podczas aktualizowania dokumentów tożsamości lub danych kontaktowych przez obywateli UE.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapewniło organizację, że opłaty zostaną zniesione, a infolinia będzie darmowa dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej.

Ponad 6 milionów imigrantów z UE złożyło wniosek, aby otrzymać status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii - wynika z oficjalnych danych Home Office. Termin aplikowania o settled status upłynął 30 czerwca br.

Posiadanie statusu osoby osiedlonej jest kluczowe, ponieważ bez niego nie będzie można na Wyspach podjąć nowej pracy, wynająć nieruchomości czy otrzymać darmowej opieki medycznej. Osoby przebywające w Wielkiej Brytanii bez settled status w każdej chwili mogą być także poddane deportacji.

Czytaj więcej:

Obywatele UE bez settled status otrzymają ostrzeżenie i dodatkowy termin

Ponad 6 mln obywateli UE złożyło wniosek o osiedlenie się w UK

Czy 6 mln aplikacji o settled status oznacza, że w UK żyje 6 mln imigrantów z UE?

Mniej chętnych na studia w UK. Problemem Brexit i wysokie czesne

Imigranci oczekujący na deportację trafiają do brytyjskich więzień

Mieszka w UK od 44 lat. Została zwolniona z pracy przez Brexit

  Komentarze
  • AL
   21 lipca, 16:29

   Tak tak, usterka techniczna. Jakbym nie znał podejścia torysowskiego-brexitowego rządu do ludzi biednych, wykluczonych czy emigrantów to bym może uwierzył, może.

  • Gal
   21 lipca, 17:56

   Do AL co niby ty chcesz przekazać bo ciężko zrozumieć to jest bardzo droga infolinia jak przeliczyć ile kosztuje zwykła rozmowa

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.09.2021
  GBP 5.3697 złEUR 4.5736 złUSD 3.8847 złCHF 4.2054 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama