UK: Ostrzeżenie o ekstremalnej pogodzie przedłużono do przyszłego wtorku

Tzw. bursztynowy alert będzie trwał od najbliższej soboty do wtorku - oczekuje się, że temperatury osiągną swój szczyt we wtorek, gdy termometry pokażą 36-37 stopni Celsjusza. W niektórych częściach Anglii już jest bardzo gorąco, bo powyżej 30 st.
Ostrzeżenie o ekstremalnych upałach obejmuje większość Anglii, sięgając aż do Darlington i Plymouth na południowym zachodzie, a także region Walii. Szkocja, Irlandia Północna oraz część Kornwalii i północy Anglii nie są objęte alertem.
Niespotykane dotąd w UK tak wysokie temperatury mogą mieć "wpływ na ludzi i infrastrukturę", prowadząc do zamknięć dróg, a także odwołań i opóźnień w transporcie kolejowym i lotniczym - ostrzega Met Office. Dodaje także, że prawdopodobnie będą wymagane "znaczne zmiany" w praktykach pracy i codziennych procedurach.
Najnowsze ostrzeżenie pojawia się po tym, jak we wtorek temperatury przekroczyły 30 stopni w niektórych częściach kraju.
W ostatnich dniach najwyższe temperatury występowały w okolicach południowo-wschodniej Anglii. Wczoraj zarejestrowano 31.7 st. w Wisley, Surrey, 31.5 w Charlwood, Surrey i 31,3 na Heathrow w zachodnim Londynie.
Dzisiaj temperatury nieco spadły, ale w większości kraju pogoda nadal jest ciepła i słoneczna.
Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia wydała również alerty zdrowotne poziomu 3 w południowej i wschodniej Anglii, Midlands i Londynie. Obowiązują one do piątku rano.
Od soboty do wtorku w całej Anglii ogłoszono kolejne alerty poziomu 3. Wymagają one od pracowników służby zdrowia i opieki społecznej zwrócenia szczególnej uwagi na grupy osób wysokiego ryzyka, takie jak osoby starsze i słabsze.
Pogotowie ratunkowe ma już ogrom pracy, ponieważ zgłaszane problemy związane z upałami łączą się z nieobecnościami personelu zakażonego Covid-19.
Pogotowie ratunkowe London Ambulance Service wezwało do korzystania z numeru 999 tylko w przypadku zagrożenia życia.
Lekarze przypominają o konieczności utrzymywania odpowiedniego nawodnienia organizmu i unikania słońca w najgorętszych porach dnia. Wszyscy powinni też pamiętać, aby nie zostawiać w nagrzanym samochodzie dzieci ani zwierząt.
Prognozy przewidują, że w przyszłym tygodniu Wielka Brytania może stanąć w obliczu najgorętszego dnia w swojej historii (obecny rekord ustanowiono w lipcu 2019 r., kiedy w Cambridge Botanic Garden zarejestrowano 38,7 stopni Celsjusza) - już wcześniej prognostycy zastanawiali się, czy rekord wyniesie nawet 40 st.
Fale upałów stają się coraz bardziej prawdopodobne i bardziej ekstremalne z powodu zmian klimatycznych. Świat ocieplił się już o około 1,1°C od początku ery przemysłowej w drugiej połowie XVIII wieku, a eksperci przewidują, że temperatury będą nadal rosły - chyba że rządy na całym świecie dokonają gwałtownych cięć emisji.
Czytaj więcej:
Ostrzeżenie przed falą upałów w UK. "Zagraża życiu i zdrowiu"
Fala upałów w UK: "Rodzice, trzymajcie dzieci z dala od słońca!"
40 stopni w Londynie? Meteorolodzy: "To możliwe"
Rząd UK rozważa wprowadzenie "stanu wyjątkowego" w związku z falą upałów
Brytyjskie media: Upały roztopiły asfalt w bazie lotniczej RAF-u, wstrzymano loty szkoleniowe