Menu

UE zaproponuje przesunięcie Brexitu nawet o rok

UE zaproponuje przesunięcie Brexitu nawet o rok
Jedynie Francja ma wątpliwości co do tej propozycji. (Fot. Getty Images)
Większość państw UE opowiada się za tym, by zaproponować Wielkiej Brytanii przesunięcie terminu wyjścia ze Wspólnoty na 31 grudnia br. lub 1 marca przyszłego roku - poinformowała dzisiaj nad ranem niemiecka agencja dpa, powołując się na unijne źródła dyplomatyczne w Brukseli.
Reklama

Według agencji dpa, podczas spotkania unijnych ambasadorów wczoraj wieczorem w Brukseli jedynie Francja miała wątpliwości co do tej propozycji. "Pod pewnymi warunkami Francja zgodzi się na kolejne przesunięcie daty wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ale opóźnienie Brexitu o rok wydaje się zbyt długie" - poinformowały wczoraj wieczorem źródła w Pałacu Elizejskim.

Francja nalega, by ewentualne kolejne przesunięcie Brexitu nie zakłóciło funkcjonowania Unii Europejskiej. Paryż chce, żeby w przypadku wyznaczenia daty Brexitu po wyborach do Parlamentu Europejskiego, Wielka Brytania mogła tylko w ograniczonym zakresie wpływać na decyzje UE. Zdaniem władz w Paryżu, premier May musi też przedstawić konkretny plan działań strony brytyjskiej.

W ubiegłym tygodniu prezydent Emmanuel Macron oświadczył, że Unia Europejska nie może być "zakładnikiem kryzysu politycznego" wokół Brexitu.

Podczas rozpoczynającego się dzisiaj nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej szefowa brytyjskiego rządu zamierza zabiegać o przesunięcie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE na 30 czerwca. Wiele państw UE - jak pisze dpa - nie chce się jednak na to zgodzić, gdyż obawia się, że do tego czasu Brytyjczykom nie uda się przezwyciężyć wewnętrznego kryzysu politycznego związanego z Brexitem.

Kilka dni temu pojawiły się też przecieki z otoczenia szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, wskazujące na opcję elastycznego przedłużenia Brexitu aż do wiosny 2020 roku.

Jeśli UE nie zgodzi się na kolejne przesunięcie Brexitu, Zjednoczone Królestwo powinno opuścić Wspólnotę bez umowy w najbliższy piątek.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.08.2020
  GBP 4.912 złEUR 4.417 złUSD 3.750 złCHF 4.089 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości