Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

UE zaproponuje przesunięcie Brexitu nawet o rok

UE zaproponuje przesunięcie Brexitu nawet o rok
Jedynie Francja ma wątpliwości co do tej propozycji. (Fot. Getty Images)
Większość państw UE opowiada się za tym, by zaproponować Wielkiej Brytanii przesunięcie terminu wyjścia ze Wspólnoty na 31 grudnia br. lub 1 marca przyszłego roku - poinformowała dzisiaj nad ranem niemiecka agencja dpa, powołując się na unijne źródła dyplomatyczne w Brukseli.
Reklama

Według agencji dpa, podczas spotkania unijnych ambasadorów wczoraj wieczorem w Brukseli jedynie Francja miała wątpliwości co do tej propozycji. "Pod pewnymi warunkami Francja zgodzi się na kolejne przesunięcie daty wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ale opóźnienie Brexitu o rok wydaje się zbyt długie" - poinformowały wczoraj wieczorem źródła w Pałacu Elizejskim.

Francja nalega, by ewentualne kolejne przesunięcie Brexitu nie zakłóciło funkcjonowania Unii Europejskiej. Paryż chce, żeby w przypadku wyznaczenia daty Brexitu po wyborach do Parlamentu Europejskiego, Wielka Brytania mogła tylko w ograniczonym zakresie wpływać na decyzje UE. Zdaniem władz w Paryżu, premier May musi też przedstawić konkretny plan działań strony brytyjskiej.

W ubiegłym tygodniu prezydent Emmanuel Macron oświadczył, że Unia Europejska nie może być "zakładnikiem kryzysu politycznego" wokół Brexitu.

Podczas rozpoczynającego się dzisiaj nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej szefowa brytyjskiego rządu zamierza zabiegać o przesunięcie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE na 30 czerwca. Wiele państw UE - jak pisze dpa - nie chce się jednak na to zgodzić, gdyż obawia się, że do tego czasu Brytyjczykom nie uda się przezwyciężyć wewnętrznego kryzysu politycznego związanego z Brexitem.

Kilka dni temu pojawiły się też przecieki z otoczenia szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, wskazujące na opcję elastycznego przedłużenia Brexitu aż do wiosny 2020 roku.

Jeśli UE nie zgodzi się na kolejne przesunięcie Brexitu, Zjednoczone Królestwo powinno opuścić Wspólnotę bez umowy w najbliższy piątek.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.09.2019
  GBP 4.861 złEUR 4.326 złUSD 3.912 złCHF 3.950 zł

  Sport


  Reklama