Menu

UE wykreśliła Belize z czarnej listy podatkowej

UE wykreśliła Belize z czarnej listy podatkowej
Belize to państwo w Ameryce Środkowej leżące na półwyspie Jukatan, nad Morzem Karaibskim, od północy graniczące z Meksykiem. (Fot. Getty Images)
Unia Europejska zdecydowała w piątek o usunięciu ze swojej czarnej listy rajów podatkowych Belize. W efekcie wykaz jurysdykcji niechętnych współpracy podatkowej skurczył się do ośmiu terytoriów.
Reklama

Ministrowie finansów krajów UE, którzy zebrali się w piątek w Brukseli, uznali, że Belize uchwaliło niezbędne reformy w celu poprawy systemu podatkowego dla firm międzynarodowych. Kraj ten miał na to czas do końca 2018 r.

Ministrowie zgodzili się też, że Macedonia Północna, ratyfikując wielostronną konwencję OECD o wzajemnej pomocy administracyjnej, wywiązała się ze wszystkich swoich zobowiązań w zakresie współpracy podatkowej. Dzięki temu kraj ten mógł zostać skreślony z tzw. szarej listy, gdzie znajdują się państwa, które obiecały wprowadzenie odpowiednich środków, ale jeszcze ich nie prowadziły.

Unijna "28" stworzyła czarną listę rajów podatkowych w grudniu 2017 r., gdy w UE ożywiła się debata na temat systemów unikania opodatkowania, stosowanych przez korporacje i osoby zamożne w celu obniżenia rachunków podatkowych.

W wykazie pozostaje jeszcze osiem jurysdykcji niechętnych współpracy: Fidżi, Guam, Oman, Samoa, Samoa Amerykańskie, Trynidad i Tobago, Vanuatu, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych.

Lista UE ma na celu promowanie dobrego zarządzania w zakresie opodatkowania na całym świecie oraz przeciwdziałanie procederom unikania podatków, oszustw podatkowych i uchylania się od opodatkowania.

Państwa z czarnej listy mogą zostać objęte bardziej rygorystycznymi kontrolami transakcji z UE. Ci, którzy zobowiązują się do zmiany zasad podatkowych, są usuwani z listy.

Czytaj więcej:

UE rozdaje 20 tys. biletów na podróż po Europie

Polski projekt ws. edukacji seksualnej tematem unijnej rezolucji

UE: Od połowy 2022 roku nowe samochody mają być bezpieczniejsze

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.09.2020
  GBP 5.052 złEUR 4.583 złUSD 3.923 złCHF 4.250 zł

  Sport


  Sport

  Reklama