Menu

UE wyklucza nowe porozumienie. "Zmiana premiera w UK nic nie zmieni"

UE wyklucza nowe porozumienie. "Zmiana premiera w UK nic nie zmieni"
Unia Europejska wykluczyła możliwość dalszych rozmów z brytyjskim rządem. (Fot. Getty Images)
'Wybór nowego premiera oczywiście nie zmieni tego, co jest już na stole' - przekazała dziś Komisja Europejska, odnosząc się do obecnej walki o fotel premiera Zjednoczonego Królestwa.
Reklama

Komentarze Brukseli pojawiły się w czasie, gdy na Wyspach kandydaci na nowego premiera Wielkiej Brytanii obiecują zmiany strategii w negocjacjach ws. Brexitu i wypracowanie nowego porozumienia.

"Oczywiście każdy wie, co jest na stole. To, co jest na stole, zostało z powodzeniem wynegocjowane przez UE i zostało zatwierdzone przez wszystkie państwa. Wybór nowego premiera nic nie zmieni" - przekazał rzecznik prasowy Komisji Europejskiej.

Brytyjczycy liczą na to, że porozumienie ws. wyjścia z UE będzie mogło być renegocjowane. (Fot. Getty Images)

Rzecznik dodał, że w Brukseli trwa obecnie "Brexitowa przerwa" i wszyscy "powstrzymują się od wszelkich stanowisk lub opinii".

Boris Johnson twierdził niedawno, że może wstrzymać wypłatę "rachunku rozwodowego", aby wymusić na UE zmianę umowy. Inny kandydat na premiera - Michael Gove - przekonywał, że ureguluje sprawy z Irlandią. Również Jeremy Hunt i Sajid Javid zapowiadali renegocjację porozumienia.

Największe kontrowersje w Komisji Europejskiej wzbudza Matt Hancock, który zamierza położyć nacisk na rozwiązanie, które UE całkowicie odrzuciła. Chodzi o tzw. "kompromis Malthouse" - plan przygotowany przez część torysów, który spotkał się z szyderstwem w Brukseli, kiedy został ujawniony kilka miesięcy temu.

Theresa May ustąpiła z funkcji lidera rządzącej Partii Konserwatywnej w piątek. Do czasu wyłonienia jej następcy pozostanie jednak na stanowisku szefowej rządu i pełniącej obowiązki przewodniczącej ugrupowania.

Premier zapowiedziała swoją rezygnację pod koniec maja, gdy stało się jasne, że czwarta próba przeforsowania w parlamencie projektu ustawy w sprawie wyjścia kraju z Unii Europejskiej, nie ma szans powodzenia.

  Komentarze
  • Pikadelka
   11 czerwca 2019, 20:53

   Nie rozumiem bo w niczym nie ma niespodzianki. Wszystko jest ukartowane bo juz od zeszlego roku bylo wiadomo ze May musi zrezygnowac. Podpisala cichcem cyrograf z unia kompletnie niekorzystny dla brytyjczykow a bardzo korzystny dla uniowcow. Merkel byla zadowolona bo May wykonala zadany homework.Unia juz nic nie zmieni a brytyjczycy jak cmy dalej beda w uni. A jesli nie wyjda to stworza domowa wojne bo brytyjczycy juz sa wsciekli ze przedluzaja wyjscie. \\dziwie ze parlament dal sie omamic May-przeciez byla od poczatku podstawiona z brukseli.Glupota nie ma granic

  • Dżejm rol
   11 czerwca 2019, 22:00

   W październiku będzie ból d.upy jak tylkirm o granit z 10 piętra. Nieważne jaka partia i jaki premier a będzie wybór pomiędzy wyjściem bez umowy albo z kanselowaniem tego syfu

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.02.2020
  GBP 5.127 złEUR 4.271 złUSD 3.945 złCHF 4.022 zł

  Sport


  Reklama