Menu

UE głęboko zaniepokojona pożarami w Amazonii

UE głęboko zaniepokojona pożarami w Amazonii
Jak informują eksperci, płonie powierzchnia lasów większa od całej Wielkiej Brytanii. (Fot. Twitter/@Cristiano)
Trwające pożary lasów deszczowych w Amazonii są głęboko niepokojące - oświadczyła Komisja Europejska, oferując pomoc władzom Brazylii i Boliwii w tej sprawie.
Reklama

"Komisja jest głęboko zaniepokojona. Amazonia to największy na świecie las deszczowy, w którym żyje 10 proc. gatunków zwierząt całego świata" - przekazała na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE Mina Andreewa.

KE z zadowoleniem przyjęła słowa prezydenta Francji Emmenuela Macrona, który oświadczył, że pożary w Amazonii są zagrożeniem dla całego świata oraz, że ta sprawa powinna być przedyskutowana na szczycie grupy G7, który rozpoczyna się jutro we francuskim Biarritz.

Andreewa poinformowała, że instytucja, którą reprezentuje jest w kontakcie z władzami Brazylii i Boliwii i jest gotowa do pomocy w każdy możliwy sposób, np. przez aktywowanie mapowania satelitarnego Copernicus.

Lasy w Amazonii wytwarzają 20 procent tlenu na świecie. (Fot. Getty Images)

Pożary tropikalnych lasów deszczowych w Amazonii są normalnym zjawiskiem o tej porze roku. Jednak tym razem ekolodzy twierdzą, że znaczna część tych pożarów jest celowo wzniecana przez farmerów, którzy chcą w ten sposób powiększyć swoje pastwiska i pola uprawne.

Według oficjalnych danych, pożary na obszarze Amazonii są w tym roku większe o 83 proc. w porównaniu z takim samym okresem w ub. roku. Pastwą płomieni padły rozległe obszary puszczy tropikalnej, która jest uważana za "płuca Ziemi" i jedną z najważniejszych przeszkód przed zmianami globalnego klimatu.

  Komentarze
  • Max
   23 sierpnia 2019, 17:27

   EU powinna nalozyc podatek od ilosci pozarow na swiecie. Bo jakby nie patrzec co2 uwolnione w brazylii jest do nas wdmuchiwane przez prady powietrza.

  • Lukasz Pietruszka
   24 sierpnia 2019, 10:11

   Ludzka chciwość nie zna granic. Ale matka natura pokaże gdzie jest nasze miejsce na tym świecie

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 02.06.2020
  GBP 4.933 złEUR 4.390 złUSD 3.930 złCHF 4.102 zł

  Sport


  Sport

  Reklama