Menu

UE: Większa ochrona pasażerów kolei w przypadku opóźnienia lub odwołania połączenia

UE: Większa ochrona pasażerów kolei w przypadku opóźnienia lub odwołania połączenia
We wszystkich krajach UE pojawi się nowe prawo związane z przewozami kolejowymi. (Fot. Getty Images)
Parlament Europejski przegłosował przepisy, które mają lepiej chronić pasażerów kolei w razie opóźnienia lub odwołania połączenia. Europosłanka Róża Thun oceniła jednak, że można było w tej sprawie zrobić więcej.
Reklama
Reklama

Zgodnie z uchwalonymi przepisami, w przypadku opóźnienia o ponad 60 minut pasażerowie kolei będą mogli otrzymać pełny zwrot ceny biletu, kontynuować podróż lub zmienić jej trasę bez dodatkowych kosztów. Pasażer powinien też mieć zapewnioną możliwość podróżowania w tej samej klasie, na jaką wykupił pierwotnie przejazd. Podróżni będą mogli sami zmienić trasę podróży lub otrzymać zwrot kosztów biletu, jeżeli przewoźnik nie zaproponuje możliwości zmiany trasy w ciągu 100 minut od planowanego odjazdu.

Przewoźnik musi zaproponować pasażerowi zmienioną trasę nawet w okolicznościach działania "siły wyższej". W razie potrzeby musi mu zapewnić posiłek i napoje, a także zwrot kosztów zakwaterowania.

Nowe przepisy dokładniej definiują "siłę wyższą", kiedy to przewoźnik kolejowy jest zwolniony z wypłaty odszkodowania za opóźnienie lub odwołanie połączenia. Oprócz ekstremalnych warunków pogodowych i klęsk żywiołowych zalicza się do niej "poważne zagrożenia zdrowia publicznego lub zamachy terrorystyczne".

Podróżni o ograniczonej możliwości poruszania się będą musieli powiadomić przewoźnika o planowanej podróży z 24-godzinnym wyprzedzeniem (a nie, jak dotąd, 48 godzin wcześniej).

W pociągach trzeba będzie też zapewnić dodatkową przestrzeń i wyposażenie do przewozu rowerów – przynajmniej czterech w każdym składzie.

"Mamy bardzo dobre wiadomości dla osób podróżujących pociągami, ponieważ udało nam się zapewnić takie same minimalne prawa pasażerów w całej UE, jeśli chodzi o zmianę trasy, miejsca na rowery, bilety bezpośrednie i prawa pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej. Są to ważne postępy, dzięki którym podróże koleją stają się wygodniejsze i lepiej dopasowane do potrzeb pasażerów" - przekonywał poseł sprawozdawca z ramienia socjaldemokratów Bogusław Liberadzki.

Jego entuzjazmu nie podzielała europosłanka Róża Thun.

"Bardzo żałuję, że negocjatorzy Parlamentu, na czele z Bogusławem Liberadzkim, zamiast stanąć po stronie podróżujących, zgodzili się na niemal wszystko, czego żądały duże przedsiębiorstwa kolejowe. Wraz z koleżankami i kolegami, m.in. Janiną Ochojską, próbowaliśmy jeszcze poprawić tekst rozporządzenia, składając poprawki m.in. w sprawie tego, by na dużych stacjach udostępniać pomoc dla pasażerów z niepełnosprawnościami bez konieczności 24-godzinnego wyprzedzenia, a na małych z krótszym wyprzedzeniem - 12-godzinnym" - wskazała europosłanka.

  Komentarze
  • Ola
   1 maja, 10:54

   To ta klientka co w belgijskidj tv mowiła ze wstydzi sie polskiego obywatelstwa i trzeba wprowadzic sankcje dla polaków. Dodam ze jest z platformy

  • Drakus
   1 maja, 11:51

   Dziękujemy!. To się nazywa wygoda pasażerów w 2021 roku. Płacą za bilety to im się należy. Gdy przeczytałem co oferują to sprawdziłem czy to dotyczy Afryki czy UE. Jak miło napisane że można było zrobić więcej, ale zgodzili się na wszystko czego żądały przedsiębiorstwa kolejowe. To tak jak ze wszystkim, lekarz leczy odbierając telefony od wybranych, jutro zastąpi go program NHS, spotkania kosztują.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2021
  GBP 5.2999 złEUR 4.5309 złUSD 3.7931 złCHF 4.1505 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama