Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UE: Weszło w życie całkowite zawieszenie umowy o ułatwieniach wizowych z Rosją

UE: Weszło w życie całkowite zawieszenie umowy o ułatwieniach wizowych z Rosją
Unia Europejska znacznie utrudniła obywatelom Rosji wjazd na teren krajów Zachodu. (Fot. JOHN THYS/AFP via Getty Images)
W Unii Europejskiej wczoraj weszła w życie decyzja, która całkowicie zawiesza umowę o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom Rosji. Skutkować to będzie podniesieniem opłaty za wniosek wizowy z 35 do 80 euro, koniecznością przedstawiania dodatkowych dokumentów uzasadniających, wydłużeniem okresu rozpatrywania wniosków oraz zaostrzeniem zasad wydawania wiz wielokrotnego wjazdu.
Reklama
Reklama

Umowa o ułatwieniach w wydawaniu wiz między UE a Rosją zaczęła obowiązywać 1 czerwca 2007 roku. Jej celem było ułatwienie wydawania wiz krótkoterminowych (wiz na pobyty nieprzekraczające 90 dni w okresie 180-dniowym) na zasadzie wzajemności.

24 lutego 2022 roku Rada Europejska z całą mocą potępiła agresję wojskową Rosji na Ukrainę i wyraziła pełną solidarność z Ukrainą i jej mieszkańcami. 25 lutego UE przyjęła kolejne sankcje wobec Rosji oraz zatwierdziła częściowe zawieszenie umowy o ułatwieniach w wydawaniu wiz dyplomatom oraz rosyjskim urzędnikom i biznesmenom.

Później przyjmowano dodatkowe środki w reakcji na działania Rosji z myślą o wsparciu Ukrainy i jej obywateli. Na nieformalnym spotkaniu 31 sierpnia ministrowie spraw zagranicznych krajów UE wypracowali porozumienie polityczne co do całkowitego zawieszenia umowy o ułatwieniach w wydawaniu wiz.

Całkowite zawieszenie dotyczy wszystkich kategorii osób przybywających do UE na pobyt krótkoterminowy. Komisja Europejska ma przygotować dodatkowe wytyczne, aby zagwarantować, że zawieszenie to nie zaszkodzi osobom podróżującym do UE w niezbędnych celach; między innymi dziennikarzom, dysydentom czy przedstawicielom społeczeństwa obywatelskiego.

Czytaj więcej:

Unia Europejska zatwierdziła całkowite zawieszenie umowy wizowej z Rosją

  Komentarze
  • Prawdziwe info
   13 września, 09:06

   haha, w tych unijnych wiezowcach z niebieskimi flagami wszyscy dostaja emaila do nadciagajacej kupy ze spotkanie jest w spodniach jak slowo Rosja uslysza lub przeczytaja. Ruskie tylko beda miec prawa w EU podobne jak obywatele EU bo wczesniej mieli duzo lepsze.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.12.2022
  GBP 5.4610 złEUR 4.6850 złUSD 4.4492 złCHF 4.7576 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama