Menu

UE: W 2018 r. ponad 4 mld euro w unijnej kasy wydane z błędami

UE: W 2018 r. ponad 4 mld euro w unijnej kasy wydane z błędami
Unijne środki finansowe nie zawsze trafiały do odbiorców zgodnie z prawem. (Fot. Getty Images)
Ponad 4 mld euro zostało wydanych w minionym roku z unijnej kasy w nieprawidłowy sposób - wynika z audytu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Audytorzy apelują o uproszczenie procedur, bo to one generują najwięcej błędów.
Reklama

Tegoroczna publikacja rocznego sprawozdania Trybunału zbiega się z uruchomieniem nowego cyklu instytucjonalnego w KE. Swoje prace dopiero co rozpoczął nowy europarlament, a 1 listopada urząd ma objąć nowa Komisja Europejska.

Dla prezesa Trybunału Klausa-Heinera Lehne to szansa, żeby poprawić procedury. "Mniej skomplikowane zasady to lepsze zasady. To nasz ogólny apel do legislatorów, że jeśli tworzą zasady, powinni je robić w taki sposób, żeby łatwiej je było realizować" - przekazał dziennikarzom w Brukseli Lehne.

Z raportu kontrolerów wynika, że szacowany ogólny poziom nieprawidłowości w wydatkach UE wyniósł 2,6 proc. W porównaniu do poprzednich lat niewiele się zmieniło - w 2017 r. szacunki wskazywały na poziom błędów wynoszący 2,4 proc. wydatków, a w 2016 r. – 3,1 proc.

Nowy organ w UE ma upewnić się, że nie dochodzi do nadużyć w przyznawaniu dotacji. (Fot. Getty Images)

W 2018 r. unijne wydatki wyniosły łącznie 156,7 mld euro, co odpowiada 2,2 proc. wydatków publicznych państw członkowskich UE ogółem i 1 proc. dochodu narodowego brutto UE.

Nieprawidłowe wydatki nie muszą oznaczać oszustwa. Błąd lub nieprawidłowa płatność to kwota, która nie powinna była zostać wypłacona z budżetu UE, ponieważ nie została wykorzystana zgodnie z przepisami UE lub krajowymi. Trybunał zgłasza przypadki podejrzenia nadużycia finansowego stwierdzone podczas swoich kontroli unijnemu Urzędowi ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). W 2018 r. Trybunał przekazał do OLAF-u dziewięć spraw.

Europejski Trybunał Obrachunkowy jest niezależnym zewnętrznym kontrolerem Unii Europejskiej. Jego sprawozdania są wykorzystywane w celu rozliczania podmiotów odpowiedzialnych za realizację polityki i programów UE.

Czytaj więcej:

Kandydat na szefa KE: Eurosceptyczne kraje powinny nie dostawać dotacji

"Budowa III linii metra w Warszawie możliwa tylko przy wsparciu UE"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 01.07.2020
  GBP 4.904 złEUR 4.447 złUSD 3.959 złCHF 4.180 zł

  Sport


  Sport

  Reklama