Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

UE: Kontrole celne niezwłocznie po Brexicie bez umowy

UE: Kontrole celne niezwłocznie po Brexicie bez umowy
Przez wprowadzenie kontroli celnych "będzie zakłócona aktywność tysięcy europejskich firm i podróżujących". (Fot. Getty Images)
Unia Europejska wprowadzi kontrole celne niezwłocznie po Brexicie bez porozumienia - ostrzegł wczoraj unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici, oceniając, że wzrasta ryzyko nieuregulowanego wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.
Reklama

"Unijny kodeks celny będzie stosowany na wszystkie towary przybywające z Wielkiej Brytanii" - przekazał na konferencji prasowej Moscovici. Oznajmił też, że musi on być stosowany tak szybko, jak państwo to wyjdzie ze Wspólnoty.

Komisarz dodał, że w przypadku Brexitu bez umowy wprowadzony zostanie nowy system kontroli celnych. "To nie oznacza, że będziemy systematycznie sprawdzać każdą ciężarówkę. Będziemy kontrolować towary na podstawie analizy ryzyka" - wyjaśnił.

Przyznał, że unijne firmy handlujące z Wielką Brytanią muszą być gotowe na dodatkowe koszty oraz zwiększoną biurokrację. "Bez porozumienia o wyjściu aktywność tysięcy europejskich firm i podróżujących będzie zakłócona przez wprowadzenie kontroli celnych" - oświadczył.

Po trzykrotnym odrzuceniu rządowego projektu umowy wyjścia z UE WielkaBrytania ma czas do 12 kwietnia, by zdecydować się albo na Brexit bez umowy, albo na wielomiesięczne przedłużenie swego członkostwa w UE i znalezienie nowego sposobu na wyjście z impasu politycznego.

Mogłoby ono na przykład polegać na drugim referendum w sprawie Brexitu lub znacznej zmianie proponowanego modelu relacji z UE (np. pozostanie we wspólnym rynku lub w unii celnej). Taki scenariusz wymagałby jednak udziału w majowych wyborach do PE.

 

  Komentarze


  • Łasica
   4 kwietnia, 14:09

   Ciekawi mnie wygląd trzesacego się Anglika w piątkowy wieczór w pub-ie jak mu alkoholu braknie 😱choć maja swoje piwska wiec może w dłuższej perspektywie przetrwaja 🤔.....

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama