Menu

UE: Kontrole celne niezwłocznie po Brexicie bez umowy

UE: Kontrole celne niezwłocznie po Brexicie bez umowy
Przez wprowadzenie kontroli celnych "będzie zakłócona aktywność tysięcy europejskich firm i podróżujących". (Fot. Getty Images)
Unia Europejska wprowadzi kontrole celne niezwłocznie po Brexicie bez porozumienia - ostrzegł wczoraj unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici, oceniając, że wzrasta ryzyko nieuregulowanego wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.
Reklama

"Unijny kodeks celny będzie stosowany na wszystkie towary przybywające z Wielkiej Brytanii" - przekazał na konferencji prasowej Moscovici. Oznajmił też, że musi on być stosowany tak szybko, jak państwo to wyjdzie ze Wspólnoty.

Komisarz dodał, że w przypadku Brexitu bez umowy wprowadzony zostanie nowy system kontroli celnych. "To nie oznacza, że będziemy systematycznie sprawdzać każdą ciężarówkę. Będziemy kontrolować towary na podstawie analizy ryzyka" - wyjaśnił.

Przyznał, że unijne firmy handlujące z Wielką Brytanią muszą być gotowe na dodatkowe koszty oraz zwiększoną biurokrację. "Bez porozumienia o wyjściu aktywność tysięcy europejskich firm i podróżujących będzie zakłócona przez wprowadzenie kontroli celnych" - oświadczył.

Po trzykrotnym odrzuceniu rządowego projektu umowy wyjścia z UE WielkaBrytania ma czas do 12 kwietnia, by zdecydować się albo na Brexit bez umowy, albo na wielomiesięczne przedłużenie swego członkostwa w UE i znalezienie nowego sposobu na wyjście z impasu politycznego.

Mogłoby ono na przykład polegać na drugim referendum w sprawie Brexitu lub znacznej zmianie proponowanego modelu relacji z UE (np. pozostanie we wspólnym rynku lub w unii celnej). Taki scenariusz wymagałby jednak udziału w majowych wyborach do PE.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 12.08.2020
  GBP 4.903 złEUR 4.412 złUSD 3.756 złCHF 4.101 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości