Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UE: Rada i Parlament osiągnęły porozumienie w sprawie całkowitego wycofania rtęci

UE: Rada i Parlament osiągnęły porozumienie w sprawie całkowitego wycofania rtęci
Rada i Parlament zgodziły się na wprowadzenie zakazu produkcji i importu amalgamatu do UE od 30 czerwca 2026 roku. (Fot. Getty Images)
Negocjatorzy Rady i Parlamentu Europejskiego osiągnęli tymczasowe porozumienie polityczne w sprawie stopniowego wycofywania stosowania amalgamatu dentystycznego oraz zakazu produkcji, importu i eksportu wielu produktów z dodatkiem rtęci, w tym niektórych lamp.
Reklama
Reklama

Porozumienie ma charakter tymczasowy do czasu formalnego przyjęcia przez obie instytucje – Radę i europarlament.

Uwolniona do środowiska rtęć może poważnie zagrozić płucom, mózgowi i nerkom człowieka. Chociaż obecne przepisy zabraniają już stosowania amalgamatu dentystycznego do leczenia zębów u dzieci poniżej 15. roku życia oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią, zmiany rozszerzają zakaz na wszystkich mieszkańców UE.

Współprawodawcy podtrzymali proponowaną przez Komisję Europejską datę całkowitego wycofania stosowania amalgamatu w UE – 1 stycznia 2025 roku, z wyjątkiem przypadków, gdy lekarz dentysta uzna stosowanie amalgamatu dentystycznego za bezwzględnie konieczne.

Wszystkie produkty zawierające rtęć, takie jak termometry starego typu, będą stopniowo wycofywane z produkcji i rynku. (Fot. Getty Images)

Rada i Parlament zgodziły się na wprowadzenie zakazu produkcji i importu amalgamatu do UE od 30 czerwca 2026 roku. Tekst poprawki przewiduje odstępstwo, aby umożliwić import i produkcję dla pacjentów ze szczególnymi potrzebami medycznymi.

Lampy zawierające rtęć zostaną objęte zakazem produkcji, importu i eksportu od 1 stycznia 2026 roku do 1 lipca 2027 roku, w zależności od rodzaju lamp.

Porozumienie spotkało się z pozytywną oceną Komisji Europejskiej. 

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 01.03.2024
  GBP 5.0413 złEUR 4.3176 złUSD 3.9922 złCHF 4.5099 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama