Menu

Tusk po spotkaniu z Johnsonem: "Bez przełomu ws. Brexitu"

Tusk po spotkaniu z Johnsonem: "Bez przełomu ws. Brexitu"
Tusk po spotkaniu napisał: "Bez przełomu. Bez upadku. Nie ma czasu do stracenia". (Fot. Getty Images)
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson spotkał się wczoraj w Nowym Jorku, w kuluarach szczytu klimatycznego ONZ, z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, by omówić najnowsze wydarzenia związane z Brexitem.
Reklama

Johnson i Tusk rozmawiali przede wszystkim na temat znalezienia alternatywy dla tzw. backstopu, czyli mechanizmu, mającego na celu niedopuszczenie do powstania twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną. Zdaniem brytyjskiego premiera, UE powinna obecnie "wykazać się elastycznością" w rozmowach z Londynem.

"Premier podkreślił, że aby osiągnąć porozumienie, UE powinna teraz wykonać ruch i wykazać się elastycznością w rozmowach" - zakomunikowało biuro prasowe Johnsona.

Tusk z kolei po spotkaniu napisał na Twitterze: "Bez przełomu. Bez upadku. Nie ma czasu do stracenia".

Londyn "nie przedstawił propozycji, która pozwoliłaby na osiągnięcie porozumienia w sprawie tzw. backstopu". (Fot. Getty Images)

Agencja Reuters powołuje się na wysokiego rangą brytyjskiego urzędnika państwowego, który stwierdził, że Londyn przedstawił szczegółowe propozycje w sprawie zastąpienia backstopu i oczekuje, że UE poważnie zaangażuje się w te koncepcje.

"Uważamy, że przedstawiliśmy kilka szczegółowych propozycji i podjęliśmy próbę przyspieszenia tego procesu. To, czego oczekujemy od UE, to gotowość poważnego zaangażowania się w te pomysły" - oświadczył cytowany przez Reutera urzędnik.

Kwestię Brexitu Tusk omawiał wczoraj również z premierem Irlandii Leo Varadkarem. Obaj politycy podkreślili, że zależy im ma zawarciu umowy, pozwalającej na uporządkowany wyjście UK z UE, ale zastrzegli, że jak dotąd Londyn nie przedstawił propozycji, która pozwoliłaby na osiągnięcie porozumienia w sprawie tzw. backstopu.

Czytaj więcej:

Irlandia "rozczarowana" chęcią zastąpienia zapisów o backstopie

Boris Johnson: Tusk zostanie Mr No Deal, jeśli nie zgodzi się na zmianę umowy

Johnson do Tuska: "Londyn opuści UE 31 października niezależnie od okoliczności"

Premier Finlandii o Brexicie: Termin do końca września - orientacyjny

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 14.07.2020
  GBP 4.958 złEUR 4.492 złUSD 3.957 złCHF 4.212 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości