Menu

Tusk: UE nie jest przekonana do brytyjskich propozycji w sprawie Brexitu

Tusk: UE nie jest przekonana do brytyjskich propozycji w sprawie Brexitu
Tusk nie podeszedł zbyt entuzjastycznie do nowego pomysłu Johnsona. (Fot. Getty Images)
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przekazał na Twitterze, że Unia Europejska 'nie jest przekonana' do najnowszych propozycji brytyjskiego premiera Borisa Johnsona dotyczących Brexitu.
Reklama

Podkreślił jednocześnie, że jest otwarty na dalsze rozmowy z Londynem.

"Dzisiaj odbyłem dwie rozmowy telefoniczne w sprawie Brexitu, najpierw z Dublinem, a następnie z Londynem. Moja wiadomość dla irlandzkiego premiera Leo Varadkara: W pełni popieramy Irlandię. Moja wiadomość dla premiera Borisa Johnsona: Jesteśmy otwarci, ale nadal nieprzekonani" - wskazał Tusk.

Johnson zaproponował, by po zakończeniu w 2020 roku okresu przejściowego Irlandia Północna wyszła wraz z pozostałą częścią Zjednoczonego Królestwa z unii celnej, ale w zakresie obrotu towarami pozostała w jednolitym unijnym rynku, co łączyłoby się z tym, że byłaby objęta unijnymi regulacjami w tym zakresie.

Rozmowy negocjacyjne wciąż trwają. (Fot. Getty Images)

To oznacza granicę celną między Irlandią Północną a Irlandią oraz granicę regulacyjną między Irlandią Północną a Wielką Brytanią (Anglią, Szkocją i Walią). Brytyjski premier zapewnił jednocześnie, że procedury celne będą maksymalnie uproszczone.

UE nie odrzuciła z góry tych propozycji, ale niektórzy przywódcy wyrażali swoje wątpliwości. Varadkar ocenił, że plany "nie do końca spełniają uzgodnione cele", zaś szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker - zarówno o "pozytywnych postępach", jak i "problematycznych punktach".

Johnson ma nadzieję, że kompromis uda się osiągnąć na unijnym szczycie 17-18 października, co umożliwiłoby - pod warunkiem zatwierdzenia umowy przez Izbę Gmin - wyjście Wielkiej Brytanii z UE w obecnie obowiązującym terminie, czyli 31 października.

 

Czytaj więcej:

KE: Mamy wiele pytań do propozycji z Londynu. Są problematyczne kwestie

"FT": Javid przedstawi budżet dopiero, gdy wyjaśni się sprawa Brexitu

Johnson: "Doprowadźmy Brexit do końca. Możemy, musimy i zrobimy to"

  Komentarze


  • Fadel
   4 października, 10:35

   Pomysł Johnsona to nic innego jak backstop z czasowym ograniczeniem. Po czterech latach zaczną marudzić że im to nie pasuje i w ten sposób osiągną to, do czego dążą - przemyt na ogromną skalę przez Irlandię.

  • Egon
   4 października, 11:56

   blazenada I zenadna,,,,wychodza nie wychodza,,i tak od trzech lat blazny,,,mysla ze bedzie tak jak w tym przyslowiu teraz mi dajcie na potem schowajcie i z wami bede jadal,,niech wychodza ale niech pamietaja ze czasy kolonjalne sie skonczyly i nie bedzie komu zabierac zlota czy diametow z RPA czy australii,,,

  • Obivankanobi
   4 października, 14:39

   Też myślałem, że to backstop z limitem, ale zauważcie że NI byłaby w innej uni celnej. Tusk z Varadkarem psiocza, że to by wymagało kontroli. Ciekawe co zrobią jak dojdzie do braku porozumienia. Zresztą EU nie wysunela żadnej propozycji. Bacstop to też pomysł UK, więc trochę dla mnie to prowokacja EU.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.10.2019
  GBP 4.971 złEUR 4.277 złUSD 3.831 złCHF 3.890 zł

  Sport


  Reklama