Menu

Tusk: Johnson "daje głowę", że przeprowadzi porozumienie przez Izbę Gmin

Tusk: Johnson "daje głowę", że przeprowadzi porozumienie przez Izbę Gmin
Tusk: "Sprawa wydaje się rozstrzygnięta". (Fot. Getty Images)
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapewnia, że przeprowadzi wynegocjowane w czwartek porozumienie w sprawie Brexitu przez brytyjski parlament - poinformował dzisiaj przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.
Reklama

"Nie jestem ekspertem od Izby Gmin, nie wiem, nikt chyba dziś na świecie nie wie, jakie będą ostateczne decyzje, ale premier Johnson w jakimś sensie daje głowę, że to przeprowadzi. To już jest jego zadanie" - przekazał szef Rady Europejskiej.

Zdaniem ekspertów, to może wcale nie być jednak proste. Krótko przed ogłoszeniem informacji o osiągnięciu kompromisu północnoirlandzka Demokratyczna Partia Unionistów (DUP), która wspiera mniejszościowy rząd Partii Konserwatywnej, oświadczyła, że nie może poprzeć umowy w obecnym kształcie. 

Z kolei lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn oznajmił, że porozumienie wygląda "jeszcze gorzej" niż wersja wynegocjowana przez poprzedniczkę Johnsona, Theresę May, i powinno zostać odrzucone przez posłów. 

Szef Rady Europejskiej zwrócił uwagę, że sprawa została uzgodniona na linii rząd brytyjski - Komisja Europejska. "Sprawa wydaje się rozstrzygnięta. Porozumienie jest. Porozumienie jest lepsze niż chaotyczne wyjście Wielkiej Brytanii, ale to nie jest szczęśliwy dzień dla Europy, bo przynajmniej ja w głębi serca marzyłem o tym, żeby do Brexitu nie doszło. Ja nie mam powodów do entuzjazmu, do radości" - przyznał Tusk.

Wskazał, że grupa 27 pozostałych państw UE była zawsze otwarta, cierpliwa i czekała na pozytywne rekomendacje ze strony negocjatorów. "Mamy tę pozytywną rekomendację ze strony negocjatorów i - co bardzo ważne - pozytywną opinię premiera Irlandii Leo Varadkara" - dodał.

Tusk ocenił, że umowa jest pozytywną wiadomością dla Polaków mieszkających na Wyspach, bo z chaotycznym Brexitem wiązały się zagrożenia nie tylko dla nich, ale w ogóle dla unijnych obywateli w Zjednoczonym Królestwie. "To rozwiązanie wydaje się bez porównania bezpieczniejsze" - oświadczył.

Specjalne posiedzenie Izby Gmin, na której posłowie mają zdecydować o przyjęciu bądź odrzuceniu porozumienia z UE, zapowiedziane jest na najbliższą sobotę.

Czytaj więcej:

Sondaż: Brytyjczycy nie wierzą parlamentowi ws. Brexitu

Polskie MSZ: "Porozumienie ws. Brexitu to olbrzymie osiągnięcie negocjacyjne"

Boris Johnson: Jest porozumienie w sprawie Brexitu

  Komentarze
  • Johny Bravo
   17 października 2019, 16:03

   thomas lech "Unii" a nie "uni" DZBANIE JEDEN, a po drugie piszesz nie na temat.

  • To ThomasLech&InneSwolocz
   17 października 2019, 17:17

   Thomas Lech czy jak sie zwiesz. Inne Anne Marie i im podobne. Malo wiecie. Inteligencja nie grzeszycie. Gdyby nie Tusk, to Pisuary kleczace przed Trumpem, Putinem czy Farage/Johnsonem czy brytyjskimi Torysami juz dawno by sprzedali Polakow. Probowali nawet ale Tusk oraz Unia walcza o Polakow w U.K. Czego sie nacpaliscie czy naczytaliscie piszac te bzdury? Czytacie tylko naglowki w brukowcach czy polska TV, glownie PiSTV. Nie doczytujecie nawet poczatku artykulow. Wstyd mi za takich Polakow. Tak samo, jak tych, co sprzedali sie za 500+. Wstyd! Zero angielskiego. Polski tez okropny. PiSownia 0.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 06.08.2020
  GBP 4.901 złEUR 4.410 złUSD 3.724 złCHF 4.100 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości