Menu

Turyści traktują najwyższą górę w UK jak "śmietnik"

Turyści traktują najwyższą górę w UK jak "śmietnik"
Tak wygląda droga na szczyt Ben Nevis. (Fot. Facebook/Real3Peaks Challenge)
'Nie wyrzucajcie skórek po bananach' - apelują do tursytów zarządcy Ben Nevis, która jest najwyższą górą Wielkiej Brytanii. Owocowe odpadki i inne śmieci to prawdziwa zmora tej szkockiej atrakcji.
Reklama

Organizacja charytatywna John Muir Trust, która zajmuje się ochroną krajobrazu, od lat próbuje rozwiązać ten problem. W ubiegłym roku ze szczytu zebrała w sumie 135 kilogramów śmieci, z czego większość stanowiły resztki po bananach, inne owocowe obierki oraz chusteczki.

Z kolei w ubiegłym tygodniu jeden z wolontariuszy kampanii Real3Peaks Challenge w dwa dni zebrał aż 8 kilogramów skórek po bananach. 

Ben Nevis (1 345 m n.p.m.) to najwyższy szczyt górski Szkocji oraz całych Wysp Brytyjskich. (Fot. Getty Images)

Ben Nevis odwiedziło w zeszłym roku aż 160 tys. osób - 40 tys. więcej niż rok wcześniej. "Cieszymy się, szkockie góry cieszą się taką popularnością. Jednak duże skupiska ludzi na niewielkim obszarze mają poważny wpływ na góry - od erozji ścieżek po zaśmiecanie środowiska" - zauważa cytowana przez BBC Alison Austin, zarządca gruntów Ben Nevis.

BBC przypomina, że skórki po bananach i pomarańczach rozkładają się do 2 lat, niedopałki papierosów - 12 lat, reklamówki - od 10 do 1 000 lat, plastikowe butelki - 500 lat, paczki po chipsach - 80 lat, a chusteczki - ok. miesiąca.

"Bardziej doświadczeni wędrowcy rozumieją, że nie powinni zostawiać w górach niczego poza odciskami butów. Jednak przypadkowi goście rzadziej zdają sobie sprawę z faktu, że np. skórki bananów mogą rozkładać się nawet dwa lata, co nie tylko szpeci krajobraz, ale może również zaszkodzić delikatnemu górskiemu ekosystemowi" - zaznacza Austin, która prosi odwiedzających, aby "cieszyli się górą, ale nie zostawiali na niej żadnego śladu".

  Komentarze
  • Wasp
   18 lipca 2019, 11:15

   od kiedy to skórka po bananie jest smieciem ?

  • Isisoon
   18 lipca 2019, 16:10

   Angole zawsze smieca to raz, a dwa wspierają parady LPG...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.279 złUSD 3.962 złCHF 4.031 zł

  Sport


  Reklama