Menu

Trump zapowiada "usuwanie milionów nielegalnych obcych"

Trump zapowiada "usuwanie milionów nielegalnych obcych"
Trump: "Nielegalni obcy będą usunięci tak szybko, jak przybyli". (Fot. Getty Images)
Prezydent Donald Trump zapowiedział wczoraj, że władze rozpoczną w przyszłym tygodniu 'usuwanie' milionów imigrantów, którzy dostali się do USA nielegalnie.
Reklama

"W przyszłym tygodniu ICE (Agencja ds. Imigracji i Ceł) rozpocznie proces usuwania milionów nielegalnych obcych, którzy bezprawnie przedostali się do Stanów Zjednoczonych. Będą usunięci tak szybko, jak przybyli" - napisał Trump na Twitterze. Prezydent nie podał bliższych szczegółów zapowiadanej akcji.

Ocenia się, że w USA przebywa nielegalnie ok. 12 mln imigrantów - głównie z Meksyku i krajów Ameryki Środkowej.

W USA przebywa nielegalnie ok. 12 mln imigrantów, głównie z Meksyku i krajów Ameryki Środkowej. (Fot. Getty Images)

Zgodnie z zawartym niedawno porozumieniem, Meksyk zgodził się tymczasowo przyjąć imigrantów z Ameryki Środkowej, oczekujących na przyznanie im prawa azylu w Stanach Zjednoczonych, do czasu rozpatrzenia ich wniosków przez amerykańskie sądy.

Meksyk zgodził się także rozmieścić oddziały Gwardii Narodowej na swojej południowej granicy, aby powstrzymać imigrantów z Ameryki Środkowej przed dotarciem do granicy USA. Trump groził, że w przeciwnym razie nałoży karne cła na meksykańskie towary.

Trump napisał też, że Gwatemala przygotowuje się do podpisania podobnego porozumienia jako tzw. "bezpieczny kraj trzeci" (safe third country) dla ubiegających się o azyl w USA, co sugerował wcześniej wiceprezydent Mike Pence. Bliższych szczegółów nie ujawniono, a władze gwatemalskie nie potwierdziły tych informacji.

Zdaniem amerykańskiej organizacji broniącej praw człowieka, Human Rights First, "jest po prostu niedorzeczne", aby spodziewać się, że Gwatemala będzie zdolna zapewnić schronienie uchodźcom, podczas gdy jej obywatele uciekają za granicę.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 11.08.2020
  GBP 4.893 złEUR 4.402 złUSD 3.739 złCHF 4.090 zł

  Sport


  Sport

  Reklama