Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Trump krytykuje May w sprawie Brexitu i popiera Johnsona

Trump krytykuje May w sprawie Brexitu i popiera Johnsona
Podczas poprzedniej wizyty Trumpa w 2018 roku, z obawy przed masowymi protestami rozmowy dwustronne z udziałem prezydenta USA i premier May odbyły się w podmiejskiej rządowej rezydencji w Chequers. (Fot. Getty Images)
Prezydent USA Donald Trump skrytykował w wywiadzie dla dziennika 'The Sun' brytyjską premier Theresę May za to, że 'pozwoliła UE trzymać wszystkie karty' w negocjacjach dotyczących Brexitu i poparł kandydaturę byłego szefa MSZ Borisa Johnsona na jej następcę.
Reklama

Rozmawiając z brytyjskim tabloidem przed rozpoczynającą się w poniedziałek trzydniową wizytą państwową w Zjednoczonym Królestwie, Trump ujawnił, że "wspomniał Theresie, że musi zgromadzić swoją amunicję" w rozmowach z Brukselą, "aby negocjować z pozycji siły".

"Oni nie mieli nic do stracenia; nie dali Unii Europejskiej nic do stracenia" - tłumaczył Trump.

Amerykański prezydent udzielił także niespodziewanego poparcia Borisowi Johnsonowi, który jest faworytem bukmacherów w rozpoczynającym się w przyszłym tygodniu procesie wyboru następcy May na stanowisku szefa Partii Konserwatywnej i premiera Wielkiej Brytanii.

"To coś, co uważam za bardzo interesujące, szczegółowo się temu przyjrzałem i znam różnych graczy. Myślę, że Boris zrobiłby dobrą robotę (jako premier) i byłby świetny" - stwierdził Trump, dodając, że kontrowersyjny były szef dyplomacji "zawsze wypowiadał się bardzo pozytywnie o mnie i naszym kraju".

"The Sun" podkreśla, że zaangażowanie amerykańskiego prezydenta w proces wyboru nowego lidera torysów jest "poważnym naruszeniem zwyczajów" i "grozi wywołaniem poważnego tąpnięcia dyplomatycznego pomiędzy Londynem a Waszyngtonem", gdyby na Downing Street trafił jednak inny polityk.

Gazeta ocenia, że to kolejny przykład bezpardonowego podejścia Trumpa do polityki po tym, jak przed ubiegłoroczną wizytą w Wielkiej Brytanii również otwarcie krytykował May za przebieg negocjacji w sprawie Brexitu, wywołując napięcie w relacjach między obu stolicami.

Prezydent Trump złoży 3-5 czerwca wizytę państwową w Wielkiej Brytanii, gdzie spotka się z królową Elżbietą II i weźmie udział w obchodach 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.

Poprzednia wizyta Trumpa w Wielkiej Brytanii - w lipcu 2018 roku - miała charakter roboczy. Z obawy przed masowymi protestami rozmowy dwustronne z udziałem prezydenta USA i premier May odbyły się w podmiejskiej rządowej rezydencji w Chequers, a spotkanie z Elżbietą II miało jedynie nieformalny charakter.

Ostatniego dnia wizyty Trumpa, 5 czerwca, w Portsmouth odbędą się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę lądowania aliantów w Normandii, co było jednym z przełomowych momentów II wojny światowej.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.10.2019
  GBP 4.900 złEUR 4.297 złUSD 3.896 złCHF 3.910 zł

  Sport


  Reklama