Menu

Trump grozi wyjściem USA z WTO, "jeśli będzie trzeba"

Trump grozi wyjściem USA z WTO, "jeśli będzie trzeba"
Trump: "Wiemy, że oszukują nas od lat i to się nigdy więcej nie może powtórzyć". (Fot. Getty Images)
Prezydent USA Donald Trump zagroził, że 'jeśli będzie trzeba', to jego kraj wyjdzie ze Światowej Organizacji Handlu (WTO), którą ostro krytykuje, ponieważ - według niego - preferencyjnie traktuje Chiny ze szkodą dla Stanów Zjednoczonych.
Reklama

"Jeśli trzeba będzie, wyjdziemy" - zapowiedział Trump na wczorajszym spotkaniu z pracownikami zakładów chemicznych firmy Shell w Pensylwanii. "Wiemy, że oszukują nas od lat i to się nigdy więcej nie może powtórzyć" - oświadczył amerykański przywódca.

Nie po raz pierwszy Trump zagroził wyjściem USA z WTO, którą już w czasie kampanii prezydenckiej w 2016 roku nazwał "przestarzałą".

Prezydent USA twierdzi, że WTO jest "przestarzała". (Fot. Getty Images)

Latem zeszłego roku Trump stwierdził, że WTO od lat "bardzo źle" traktuje Stany Zjednoczone. Zapowiedział, że jeśli organizacja "nie przeprowadzi reform", Waszyngton "może się z niej wycofać".

Pod koniec lipca br. amerykański prezydent również domagał się zreformowania WTO w taki sposób, by przestała traktować preferencyjnie kraje rozwijające się, do których jest zaliczana ChRL.

Administracja Trumpa od dawna oskarża WTO i niektórych jej członków, takich jak Chiny, o nadużywanie statusu kraju rozwijającego się, co pozwala m.in. na opóźnienie stosowania niektórych umów lub ochronę niektórych sektorów bez narażania się na gniew ze strony innych członków organizacji. 

  Komentarze


  • Johan
   14 sierpnia, 11:36

   Dziadek dla mnie to dziś możesz wypierd..ć! Nie strasz bo sie zesrasz! Kite w zęby i wypad. Za dużo bajek piszesz. Trump jesteś dziadek czy jednym z braci Grimm?

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.10.2019
  GBP 4.945 złEUR 4.278 złUSD 3.847 złCHF 3.889 zł

  Sport


  Reklama