Menu

Tokio 2020: Greenpeace wykrył promieniowanie w pobliżu stadionu

Tokio 2020: Greenpeace wykrył promieniowanie w pobliżu stadionu
Rząd Japonii zapowiedział, że przyjrzy się doniesieniom Greenpeace. (Fot. Getty Images)
Organizacja Greenpeace poinformowała, że wykryła punkty promieniowania w regionie Fukushima, w pobliżu piłkarskiego stadionu J-Village, z którego ma wystartować sztafeta z ogniem olimpijskim 26 marca 2020 r. Japońskie ministerstwo środowiska twierdzi, że cały obszar jest bezpieczny.
Reklama

Rejon Fukushimy ucierpiał podczas klęski żywiołowej w 2011 roku, gdy 11 marca północno-wschodnią część Kraju Kwitnącej Wiśni nawiedziło najsilniejsze w historii trzęsienie ziemi o magnitudzie 9. Wywołało ono potężne fale tsunami, a te spowodowały m.in. awarię w elektrowni atomowej Fukushima. Stadion jest położony około 20 km od elektrowni.

Według Greenpeace, w niektórych miejscach poziom promieniowania to 1,7 mikroSiwertów na godzinę na wysokości metra nad ziemią, co jest znaczącym przekroczeniem normy bezpieczeństwa wynoszącej 0,23 mikroSiwertów na godzinę, tym bardziej że standardowa wysokość promieniowania w Tokio wynosi około 0,04 mikroSiwertów na godzinę.

Japonia stara się pokazać Fukushimę w jak najlepszej formie. (Fot. Getty Images)

Ministerstwo zapewniło, że będzie monitorować sytuację przed igrzyskami olimpijskimi, które rozpoczną się w Tokio 24 lipca 2020 r. Japoński rząd chce wykorzystać tę imprezę, by pokazać postępującą odbudowę regionu po tej potrójnej katastrofie.

20 marca odbędzie się natomiast ceremonia powitania ognia w Ishinomaki w prefekturze Miyagi, w Parku Pamięci o ofiarach tsunami - poinformował komitet organizacyjny igrzysk. Rozpalenie olimpijskiego ognia zaplanowano na 12 marca, tradycyjnie w starożytnej Olimpii.

Sztafeta odwiedzi wszystkie 47 prefektur i z tego powodu potrwa aż 121. Do tej pory ogień olimpijski wędrował w kraju gospodarza przez 100 dni. Igrzyska w Tokio odbędą się w dniach 24 lipca - 9 sierpnia 2020 roku. Stolica Japonii była gospodarzem letniej olimpiady także w 1964 roku.

Czytaj więcej:

Kraje o najlepszej reputacji? Japonia na czele

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 28.01.2020
  GBP 5.061 złEUR 4.279 złUSD 3.884 złCHF 4.009 zł

  Sport


  Reklama