Menu

Tokarczuk odwiedzi szkołę w imigranckiej dzielnicy Sztokholmu

Tokarczuk odwiedzi szkołę w imigranckiej dzielnicy Sztokholmu
Olga Tokarczuk bierze obecnie udział w tygodniu noblowskim w Szwecji. (Fot. Getty Images)
Laureatka literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk, która rozpoczęła udział w tygodniu noblowskim, wbrew wcześniejszym ustaleniom odwiedzi szkołę w imigranckiej dzielnicy Tensta w Sztokholmie. 'Zaszło nieporozumienie' - wyjaśnia tłumacz pisarki na szwedzki Jan Henrik Swahn.
Reklama

Szkoła w Tensta, w okrytej złą sławą dzielnicy Sztokholmu, gdzie często dochodzi do strzelanin i podpaleń samochodów, każdego roku zaprasza noblistów na spotkanie z uczniami.

Wczoraj przedstawicielka Fundacji Noblowskiej Erika Lanner stwierdziła "z powodu licznych spotkań, polska noblistka odmówiła spotkań z młodzieżą szkolną". "Po prostu nie ma na to czasu. W tym roku tydzień noblowski jest wyjątkowo bogaty" - uściśliła.

"Decyzja o braku spotkania w szkole w Tensta zapadła poza Olgą Tokarczuk. To jakieś nieporozumienie" - wskazał Jan Henrik Swahn, tłumacz pisarki na język szwedzki.

Pisarka odniosła się również do kwestii wyborów do Sejmu w Polsce. (Fot. Getty Images)

Szkoła w Tensta nie wystosowała natomiast zaproszenia do Austriaka Petera Handkego, który otrzymał literackiego Nobla za rok 2019, obawiając się zapowiadanych protestów przeciwko przyznaniu mu nagrody.

Noblistka na konferencji prasowej, otwierającej tydzień noblowski w Sztokholmie przypomniała, że po otrzymaniu wiadomości o nagrodzie spontanicznie zaapelowała do polskich czytelników, żeby w ostatnich wyborach parlamentarnych głosowali za demokracją, a przeciw autorytaryzmowi. "Mój apel mógł wpłynąć troszeczkę na wynik wyborów" - wskazała dziś noblistka.

Czytaj więcej:

Olga Tokarczuk laureatką literackiego Nobla

W brytyjskich mediach Tokarczuk w cieniu kontrowersji wokół Handkego

Nietypowa decyzja jury. Nagroda Bookera trafiła do dwóch osób

Tokarczuk: Proces niezapisywania kobiet w historii trwa cały czas

  Komentarze
  • Monty Paton.
   6 grudnia 2019, 20:59

   Panie Moderatorze, dlaczego pozwala Pan na umieszczanie mowy nienawiści pod artykułem? Czy ci, którzy tak nienawidzą Olgi Tokarczuk, chociaż przeczytali jedno jej dzieło? Czy wystarczyło tylko,by zaczęto nagonkę w tzw. prawicowych mediach i wszyscy 'czytaci inaczej' podążyli za swoimi mistrzami? Czytajcie, bo to rozwija umysł.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.08.2020
  GBP 4.867 złEUR 4.398 złUSD 3.714 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama