Menu

To oficjalne: Brytyjczycy mają obsesję na temat pogody

To oficjalne: Brytyjczycy mają obsesję na temat pogody
Aż 42 proc. respondentów uważa, że pogadanki o pogodzie są jedną z najbardziej typowych brytyjskich cech. (Fot. Getty Images)
Pogadanki o pogodzie zostały oficjalnie uznane za najbardziej typową cechę Brytyjczyków. Teraz Brytyjskie Towarzystwo Naukowe (BSA) chce wykorzystać tę 'społeczną obsesję' do swojego pogodowego projektu - informuje 'Metro'.
Reklama

Ankieta przeprowadzona wśród 2 000 osób przez Censuswide for British Science Week wykazała, że aż 42 proc. respondentów uważa, że rozmowy o pogodzie to jedna z najbardziej typowych brytyjskich cech. Na drugim miejscu znalazło się picie herbaty (39 proc.), a na trzecim - stanie w kolejkach (35 proc.).

Zdaniem ankietowanych, w brytyjskie DNA wpisane jest też niepotrzebne przepraszanie, nadużywanie alkoholu i sarkazm (po 20 proc.).

Teraz eksperci chcą wykorzystać obsesję Wyspiarzy na punkcie pogody. Brytyjskie Towarzystwo Naukowe (British Science Association - BSA) wraz z Operation Weather Rescue prosi Brytyjczyków o pomoc w projekcie obywatelskim, który potrwa od 8 do 17 marca.

Naukowcy zidentyfikowali istotne dane klimatyczne z lat 1860-1880, które zawierają 2,5 miliona informacji zawartych w papierowych archiwach. Badaczom zajęłoby wiele lat, aby wprowadzić wszystkie liczby samodzielnie. Stąd apel do Brytyjczyków, aby pomogli przepisać dane i zbudować obraz tego, jak wyglądała kiedyś pogoda. 

"Zaangażowanie to wspaniała okazja, aby wnieść rzeczywisty wkład w bieżące badania nad klimatem. Mamy nadzieję, że ludzie z całego kraju dołączą do nas i wezmą udział w tym ważnym projekcie. Gdy świat się ociepli, dane będą stanowić punkt odniesienia, który pomoże nam zmierzyć zmiany pogody i monitorować zmiany klimatyczne, które będą miały wpływ na ludzi, społeczności i środowiska na całym świecie" - zaznacza prof. Ed Hawkins z Operation Weather Rescue.

Więcej informacji na temat projektu znajduje się na stronie British Science Association.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama