Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Theresa May: Nie będzie opłat za rejestrację obywateli UE

Theresa May: Nie będzie opłat za rejestrację obywateli UE
Theresę May czeka teraz wyjątkowo trudny okres... (Fot. Getty Images)
Brytyjska premier Theresa May poinformowała w poniedziałek, że jej rząd wycofał się z planowanych opłat administracyjnych za rejestrację obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii, którzy chcą pozostać w tym kraju po jego wyjściu z UE.
Reklama

Złożenie wniosku w nowym systemie, który będzie uruchomiony pod koniec marca, ale od kilku miesięcy był testowany na wybranych grupach społecznych, kosztowało 65 funtów (ok. 320 zł) dla osoby dorosłej, tj. tyle samo, co uzyskanie dotychczas funkcjonującej karty stałego pobytu.

Ta opłata została zachowana nawet przy dzisiejszym rozszerzeniu testów na wszystkich obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Przemawiając po południu w Izbie Gmin, szefowa rządu zadeklarowała jednak, że zdecydowała się na zmianę i rezygnację z opłaty po oficjalnym uruchomieniu systemu w marcu. Jak tłumaczyła May, to element szerszych zmian po ubiegłotygodniowym odrzuceniu przez Izbę Gmin umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Celem zmian jest uzyskanie szerszego poparcia politycznego dla proponowanego porozumienia. 

"Uwzględniłam obawy posłów i organizacji takich, jak The 3 Million (reprezentuje interesy obywateli UE w Wielkiej Brytanii - przyp. red.) i mogę dzisiaj potwierdzić, że kiedy uruchomimy ten system w pełni 30 marca, to rząd zrezygnuje z opłaty za aplikację, aby nie było żadnej bariery finansowej dla obywateli UE, którzy chcą tu pozostać" - zapewniła premier.

Jak dodała, "wszyscy, którzy już zaaplikowali lub zaaplikują w trakcie fazy testowej, otrzymają zwrot poniesionej opłaty".

To może oznaczać, że osoby, które złożą wniosek w najbliższych tygodniach, będą wciąż musiały uiścić opłatę, pomimo publicznego ogłoszenia, że nie będzie ona obowiązywała w przyszłości, a następnie otrzymają zwrot kosztów dopiero po marcu, kiedy ruszy obowiązkowa rejestracja w systemie.

Premier odrzuciła sugestie dotyczące organizacji drugiego referendum w sprawie Brexitu lub przynajmniej wykluczenia wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty bez umowy, czego domagały się partie opozycji. Jak zaznaczyła, "właściwym sposobem, żeby uniknąć takiego scenariusza jest zaaprobowanie przez tę izbę projektu porozumienia z Unią Europejską".

May tłumaczyła, że powtórzenie powszechnego głosowania w sprawie Brexitu "stworzyłoby niebezpieczny precedens, który miałby znaczące implikacje dla tego, w jaki sposób zarządzamy referendum w kraju", a także "wzmocniło pozycję tych, którzy prowadzą kampanię za rozerwaniem naszego Zjednoczonego Królestwa", mając na myśli zwolenników niepodległości Szkocji.

Dodała także, że jej zdaniem "niewystarczająco docenia się fakt, iż drugie referendum mogłoby zaszkodzić spójności społeczeństwa, podkopując wiarę w demokrację".

Szefowa rządu podkreśliła także, że planuje bliżej współpracować z parlamentem w sprawie szczegółów umowy o wyjściu z UE, m.in. organizując zamknięte spotkania dla posłów, na których będą im przekazywane szczegółowe informacje, w tym niejawne, dotyczące przebiegu rozmów ze Wspólnotą.

 

  Komentarze


  • Rura mieknie
   21 stycznia, 17:36

   ludzi do pracy brakuje, to jakos trzeba tych pozostalych tutaj zachecic by tez nie pouciekali...eh
   Kto im pomoze przetrwac potencjalny kryzys po brexicie jak nie tania sila robocza I ich podatki wplywajace do budzetu:)

  • Spid3r3k
   21 stycznia, 17:43

   Coś mi się wydaje że to kolejny sygnał że brexit nie nastąpi

  • Rezydent
   21 stycznia, 17:55

   To miły gest, jeszcze było by fajnie gdyby pozwolili stawiać domy typu iglo green magic homes today, YouTube , dobry sposób na tanie mieszkania i na rozwiązanie bezdomności, niewielkim kosztem.

  • Gość
   21 stycznia, 19:17

   A dlaczego teraz za darmo skoro za rezydentury trzeba było płacić? Niech wszyscy płacą według jednej taryfy.

  • Do gość
   21 stycznia, 19:41

   Gościu ogarnij się. Typowy cebulak, zapłaciłeś i żal ci d... ściska. Płaciłeś za to że się pospieszyłeś i chciałeś spać spokojnie. Stała rezydentura jest potrzebna do uzyskania obywatelstwa - które jak się domyślam planujesz zrobic(i za które będziesz grubo płacił) wiec nie wylewaj swoich żali na forum ;)

  • Domi
   21 stycznia, 19:50

   RURKA NIE MIEKNIE TERAZ WSZYSCY SIE ZUCA BO ZA DARMO A HOME OFFICE I INNE INSTYTUCJE BEDA MIALY WGLAD ILU MIESZKA W JEDNEJ CHACIE I CZY SAMOTNA JEST SAMOTNA ALE WAS R..... POLACZKI
   POZDRAWIAM NAIWNYCH

  • Gosc
   21 stycznia, 20:05

   A co z osobami, ktore maja karte stalego rezydenta, za ktora placili. Beda im zwracac £65?

  • Ja
   21 stycznia, 20:52

   No wlasnie rezydentury placic I po co ? jak teraz do niczego nieprzydadza sie to tak samo jest jak z pozwoleniem na prace bylo .

  • Do goscia
   21 stycznia, 21:00

   A co zaplaciles/las za rezydenture ostatnimi funtami ze skarpety i boli Cie dupsko bo jestes prawdziwym polaczkiem cebulakiem ? Wlasnie tacy jak Ty powinni zniknac z tego swiata.

  • Za darmo
   21 stycznia, 21:06

   Trzeba było nie płacić,a nie teraz ściska cię w gardle

  • Cebula
   21 stycznia, 21:58

   A dlaczego za darmo? Powinni dopłacać po £100 każdemu kto zostanie po brexit'cie.

  • Helllo How are you Brexit
   21 stycznia, 21:59

   Oto moja opinia uważam ze najrozsądniej jest cierpliwie czekać ale podczas tego czasu zrobić swoje czyli aplikować stała rezydenture lub tymczasowa pt: certyfikat i spać spokojnie bo co będzie np Gdy nagle nasza kochana pani Premier która bardzo szanuje i podziwiam jej stanowczość a także jej etykę i moralność ) z jakiegoś powodu straci te pozycje my nie wiemy czy to co dziś jest raktyfikowane jutro nie zostanie obalone suma Summarum otrzymać rezydenture stała czy tymczasowa i zachować pełne prawa przed czy pi wojnie brexitowej jesteśmy chronieni bez względu na wszystko djk

  • Lol
   22 stycznia, 05:00

   Kolejna sciema, jeśli aplikujesz dziś to nie zobaczysz kasy później. Bo prawo w uk nie działa w stecz. Pozatym prawo nabyte przez okres pobytu nie ulega przedawnieniu. Rejestracja to ściema, i mieszanie ludziom w głowie.

  • Ja
   22 stycznia, 07:19

   Jak za darmo to wiadomo ze podpucha tyle pieniędzy by odpuścili no fenks żadnych aplikacji nie będę wypełniał żyje tu od 15 lat jak mnie będą chcie to ok jak nie to won tylko prosze o zwrot ze świnki co pakowaliśmy razem przez cały czas

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.09.2019
  GBP 4.888 złEUR 4.341 złUSD 3.941 złCHF 3.965 zł

  Sport


  Reklama