Menu

"The Times": UE gotowa jest na znaczne ustępstwa w sprawie Brexitu

"The Times": UE gotowa jest na znaczne ustępstwa w sprawie Brexitu
Czy UE ugnie się przed propozycjami brytyjskiej strony? (Fot. Getty Images)
Unia Europejska jest gotowa pójść na znaczne ustępstwa w sprawie umowy o warunkach Brexitu, dając północnoirlandzkiemu parlamentowi mechanizm, który umożliwi odejście od nowej wersji irlandzkiego backstopu po określonej liczbie lat - podał dziennik 'The Times'.
Reklama

Według źródeł dyplomatycznych bliskich rozmowom, rządy państw unijnych są gotowe przyznać północnoirlandzkiemu Zgromadzeniu Parlamentarnemu prawo do jednostronnego odstąpienia od umowy po pewnym czasie. Wspomniano o 2025 roku, o ile obie społeczności - unionistyczna i nacjonalistyczna - wyrażą na to zgodę.

Dyplomaci, jako uzasadnienie wprowadzenia mechanizmu "podwójnej większości" przywołują zapisane w porozumieniu wielkopiątkowym - będącym podstawą procesu pokojowego w Irlandii Północnej - zobowiązanie do "parytetu szacunku" zarówno dla społeczności unionistycznej, jak i nacjonalistycznej.

Przedstawione w zeszłym tygodniu brytyjskie propozycje na zastąpienie uzgodnionego wcześniej backstopu zawierały kontrowersyjny według UE punkt, jakim - jej zdaniem - jest faktyczne prawo weta przyznane Demokratycznej Partii Unionistów. Jest jedna z głównych kwestii spornych dla osiągnięcia porozumienia - ocenia "The Times".

Widmo twardego Brexitu staje się coraz realniejsze. (Fot. Getty Images)

Zgodnie z propozycjami brytyjskiego rządu, Irlandia Północna po zakończeniu okresu przejściowego pozostałaby w jednolitym unijnym rynku w zakresie obrotu towarami, ale wraz z resztą Zjednoczonego Królestwa wyszłaby z unii celnej.

W zamian za przyznanie północnoirlandzkiemu parlamentowi prawa wyboru w przyszłości, UE chce, aby brytyjski rząd zaakceptował granicę celną na Morzu Irlandzkim, bo będzie ona miała ograniczenie czasowe, jeśli mieszkańcy Irlandii Północnej uznają, że ustalenia te nie przynoszą im korzyści.

"Skoro dzięki mechanizmowi (podwójnej) zgody Irlandia Północna mogłaby decydować, nie ma prawdziwego politycznego powodu, dla którego Wielka Brytania miałaby mieć oddzielną granicę celną, odrębną od granicy regulacyjnej" - wskazuje cytowane przez "The Times" źródło.

Negocjatorzy UE nie akceptują pomysłu brytyjskiego rządu posiadania dwóch granic - regulacyjnej na Morzu Irlandzkim i celnej na wyspie Irlandia - i postrzegają tę nową ofertę zgody, niewyobrażalną jeszcze kilka miesięcy temu, jako potencjalny przełom - kończy gazeta.

Czytaj więcej:

Premier Irlandii: Przesunięcie Brexitu lepsze niż Brexit bez porozumienia

"The Spectator": Rząd przygotowuje się na załamanie negocjacji z UE

Szef PE wzburzony po rozmowie z Borisem Johnsonem w Londynie

  Komentarze
  • Boris J
   9 października 2019, 18:04

   Jeśli pójdzie na znaczne ustępstwa to będzie zdrada Europy i otwarta droga do opuszczenia dla innych państw .

  • Mark111
   10 października 2019, 08:38

   To tylko pozorne ustepstwo. Te 2 "grupy" tylko teoretycznie szanse na uzgodnienie wspolnego stanowiska a w zwiazku z czym UK moze i te propozycje odrzucic. To zagranie podobne do ostatniej propozycji BoJo. Fajnie wyglada a tak naprawde z definicji nie zadziala. Widac golym okiem , ze UE probuje niedopuscic do totalnej katastrofy jaka jest NoDeal. Pole manewru z uwagi na problem na Wyspie Irlandia jest jednak niewielki. Impas trwa ...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.06.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.444 złUSD 3.922 złCHF 4.095 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości