Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"The Times": Rząd UK wkrótce uzna Grupę Wagnera za organizację terrorystyczną

"The Times": Rząd UK wkrótce uzna Grupę Wagnera za organizację terrorystyczną
"Centrum PMC Wagner", związane z założycielem prywatnej grupy wojskowej Wagner Jewgienijem Prigożynem ma siedzibę w Sankt Petersburgu. (Fot. OLGA MALTSEVA/AFP via Getty Images)
Brytyjski rząd wkrótce uzna Grupę Wagnera, rosyjską prywatną firmę wojskową, która odgrywa ważną rolę w wojnie na Ukrainie, za organizację terrorystyczną - podał dzisiaj dziennik 'The Times'.

Według źródeł rządowych, na które powołuje się gazeta, po dwóch miesiącach budowania sprawy prawnej wpisanie formacji na listę organizacji terrorystycznych jest nieuchronne i prawdopodobnie stanie się to w ciągu kilku tygodni. Przed uznaniem jakiejkolwiek grupy za organizację terrorystyczną należy wykazać, iż faktycznie prowadzi ona działania, które można w ten sposób zaklasyfikować.

To będzie oznaczać, że przestępstwem stanie się nie tylko przynależność do Grupy Wagnera, ale także uczestnictwo w jej spotkaniach, zachęcanie do wspierania lub noszenie jej logo w miejscach publicznych. Tym samym status prawny firmy najemniczej zostałby zrównany z takimi organizacjami terrorystycznymi jak Al-Kaida czy Państwo Islamskie.

Wpłynęłoby to na zdolność Grupy Wagnera do pozyskiwania pieniędzy, jeśli w brytyjskich instytucjach finansowych znajdują się jakiekolwiek jej aktywa lub przepływają przez nie przychody wagnerowców. Sankcje finansowe uniemożliwiłyby również Grupie Wagnera i jej członkom wykorzystywanie brytyjskich sądów do uciszania dziennikarzy i działaczy.

Jak przypomina "The Times", właściciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn był w stanie wytoczyć przed brytyjskim sądem sprawy o zniesławienie przeciwko brytyjskiemu dziennikarzowi Eliotowi Higginsowi po ujawnieniu przez niego na portalu śledczym Bellingcat informacji o tajnych operacjach grupy.

Sprawa upadła w marcu ubiegłego roku po wybuchu wojny na Ukrainie i sankcjach nałożonych na Prigożyna, ale źródła rządowe mówią, że jest to przykład, jak uznanie za organizację terrorystyczną może pomóc w zapobieganiu wpływom i operacjom Grupy Wagnera w Wielkiej Brytanii.

Dziennik zaznacza, że nie ma dowodów, by Grupa Wagnera lub osoby z nią związane działały w Wielkiej Brytanii od czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie, a więc uznanie jej za organizację terrorystyczną jest w dużej mierze postrzegane jako ruch symboliczny.

Jednak źródło rządowe przekazało, że były "podejrzenia", że wraz ze zorganizowanymi grupami przestępczymi pomagała ona prać pieniądze w Wielkiej Brytanii po tym, jak w następstwie wojny na rosyjskich oligarchów i sojuszników Władimira Putina nałożono sankcje finansowe.

Czytaj więcej:

Ukraiński wywiad: "Grupa Wagnera" jest teraz używana jako "mięso armatnie" na Ukrainie

Rosyjski oligarcha stojący za Grupą Wagnera pozwał brytyjskiego dziennikarza. Do sprawy wkracza rząd

Wielka Brytania planuje uznać Grupę Wagnera za organizację terrorystyczną

Wojna Rosja-Ukraina: Kurczące się zasoby rekrutów problemem dla dowództwa Rosji

"Rosja prowadzi ataki zbyt małymi siłami, by przyniosły efekt"

  Komentarze
  • Północ południe
   10 maja, 15:17

   Ktoś na górze strasznie sie pokłócił z ruskimi. Wg mnie to wojna banków. Wyglada na to że ruscy sie wyparli dolara i o to ten dym. Tak jak wojna secesyjna kiedy USA wyparło sie funta i po kilku latach uk wspierało rebeliantów i zbroiło i wojna gotowa

  • Robo
   10 maja, 18:32

   Co oznacza definicja grupa terrorystyczna? Wagnerowcy podkładają ładunki wybuchowe np w Londyńskim metro? Porywają samoloty? To są najemnicy i walczą za pieniądze jak Legia Cudzoziemska czy "ochotnicy " z różnych stron świata walczących po stronie Ukraińskiej . W tym układzie wszystkich najemników na świecie należałoby uznać za terrorystów.

  • Haha
   11 maja, 00:10

   Jeszcze tego nie zrobili??? Jak widac ktos na gorze ma kacapami dobre interesy i popija breakfast tea patrzac jak oni zabijaja...

  • Czytelnik anonimowy
   11 maja, 07:38

   Czekam, az to samo zrobia z armia u$$a

  • Antyputler
   11 maja, 12:14

   @Robo, ruski tro llu, to podobnie, jak ruscy nazywają Ukraincow nazistami. Jakoś nie protestujesz przeciwko temu.

  • Robo
   11 maja, 19:26

   Antyputin i antyinteligencie nie udawaj durnia. Możesz na necie zobaczyć filmy z porad Azow Ajdar i innych paralimilitranych bojowej że swastyką w tle i rzymskim salutem . Przemarsze z pochodniami jak w Niemczech gdy Hitler dochodził do władzy. Ciebie też ukrofilski fanatyku powinni zaliczyć jako jednoosobowa organizacja terrorystyczna. Jesteś żałosnym świrem

  • Antyputler
   11 maja, 23:34

   @Robo, komunistyczno - ruski tro lu. Wystarczy, że widziałem czolgi z sowieckimi flagami. Wystarczy mi mauzoleum lenina na kremlu, jednego z największych zbrodniarzy w historii. I wszedzie jego pomniki. A także stalina i innych zbrodniarzy. Gwiazda czerwona wszędzie w rosji. I sierp i młot. Symbole, które kojarzą się z największymi zbrodniami w historii świata, są legalne w twoim ruskim kraju, ruski tro lu. A ty mi, ruski trolu, o jakichś filmikach na YouTube. Popatrz sobie na rosje, ruski tro lu. Aż czerwono od sowieckich gwiazd. Mam nadzieję, że Ukraincy wam tak przyp....lą, że będziecie widzieć inne gwiazdy przed oczami.

  • Robo
   13 maja, 14:59

   Antyputin idź do psychiatry , może jeszcze da się ciebie jakoś uratować

  • Wieśmac Jobo
   13 maja, 23:46

   @Robo. Może nie ma wszędzie, w twojej bolszewickiej rosji, czerwonych gwiazd ? Albo pomników arcyzbrodniarza - Lenina ? Co byś powiedział, gdyby w Niemczech było mauzoleum Hitlera ? On był pikuś przy zbrodniach komunistów. Historia magistra vitae est ! Więc do książek, ruski tro lu, a nie ciągle przemówienia putlera i russia today.

  Dodaj komentarz
  Kurs NBP z dnia 22.09.2023
  GBP 5.3020 złEUR 4.6069 złUSD 4.3269 złCHF 4.7752 zł

  Sport