Menu

"The Times": Rosyjscy agenci namierzali w Irlandii podwodne kable internetowe

"The Times": Rosyjscy agenci namierzali w Irlandii podwodne kable internetowe
Kable pozwalają na utrzymywanie ruchu internetowego między Ameryką, Wielką Brytanią i Europą. (Fot. Getty Images)
Irlandzkie służby podejrzewają, że agenci rosyjskiego wywiadu zostali wysłani do tego kraju, aby namierzyli dokładną lokalizację leżących na dnie oceanu kabli światłowodowych, które łączą Europę z Ameryką - pisze dzisiaj brytyjski dziennik 'The Times'.
Reklama

To wzbudziło obawy, że rosyjscy agenci sprawdzają kable pod kątem słabych punktów, aby w przyszłości, w razie konfliktu, móc je uszkodzić.

Do Irlandii dochodzą podmorskie kable, które pozwalają na utrzymywanie ruchu internetowego między Ameryką, Wielką Brytanią i Europą. Kable umożliwiają milionom ludzi komunikowanie się i pozwalają na bezproblemowe przeprowadzanie transakcji finansowych.

Policja i źródła wojskowe uważają, że agenci zostali wysłani przez GRU, wywiad wojskowy Rosji, który jest obarczany winą za przeprowadzoną w Wielkiej Brytanii przy użyciu broni chemicznej próbę zabójstwa Siergieja Skripala, byłego rosyjskiego oficera wywiadu, działającego jako podwójny agent.

GRU jest obarczany winą za przeprowadzoną w UK próbę zabójstwa Siergieja Skripala. (Fot. Getty Images)

Irlandzkie służby bezpieczeństwa oceniają, że podczas operacji, która miała miejsce w 2019 roku, Rosja zamierzała wykorzystać technologię do monitorowania przesyłu danych poprzez kable, aby zdobyć wgląd w komunikację internetową. Agenci obserwowali również infrastrukturę technologiczną w porcie w Dublinie. Po zauważeniu rosyjskich agentów zwiększono bezpieczeństwo w wielu miejscach wzdłuż linii brzegowej.

Cytowany przez gazetę John Sipher, emerytowany oficer amerykańskiego wywiadu, który służył jako agent CIA w Moskwie, stwierdził, że rosyjscy agenci mają najprawdopodobniej dwa cele - szpiegowanie i odcinanie łączności w czasie konfliktu.

"Mogą też chcieć pokazać swoje możliwości, aby zagrozić Zachodowi. Nasze FBI przyłapało Rosjan na próbach uzyskania dostępu do podwodnych kabli, w tym na obszarach, gdzie wychodzą one na ląd. Starają się również uzyskać fizyczny dostęp do routerów i węzłów komunikacyjnych" - przekazał Sipher.

Zdaniem ekspertów, Rosja uważa Irlandię za słabe ogniwo w Europie. (Fot. Getty Images)

"Zachodnie agencje kontrwywiadowcze muszą współpracować, dzielić się doświadczeniami i wyrzucać rosyjskich agentów. Jasne jest, że widzą oni siebie jako stronę zaangażowaną w polityczne i informacyjne działania wojenne przeciwko Zachodowi, obejmujące dezinformację, szpiegostwo, wsparcie dla grup zbrojnych, a nawet zabójstwa" - dodał.

Mark Galeotti, ekspert ds. bezpieczeństwa i polityki rosyjskiej w londyńskim ośrodku badawczym Royal United Services Institute, zauważył, że Rosja uważa Irlandię za słabe ogniwo w Europie. "Irlandia nie posiada zdolności kontrwywiadowczych. Jest to stosunkowo miękki cel. Irlandia jest głównym węzłem globalnego internetu. Ma dużą koncentrację firm technologicznych. To jest nowy przyszły obszar walki" - podkreślił Galeotti.

Czytaj więcej:

Ślady nowiczoka wykryte u drugiego policjanta wezwanego do Skripala

"Le Monde": Rosyjscy szpiedzy mieli bazę we francuskich Alpach

  Komentarze
  • Vistula
   17 lutego, 23:18

   To już nie pierwszy raz. Kilka lat temu ruska łódź podwodna ponoć też się kręciła w okolicach gdzie kabel idzie pod wodą. Mogę chcieć ci miłośnicy pokoju odciąć komunikację jak już wywołają jakiś konflikt...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama