Menu

"The Times": Nawet w przypadku umowy możliwe opóźnienie Brexitu

"The Times": Nawet w przypadku umowy możliwe opóźnienie Brexitu
Johnson wielokrotnie powtarzał, że kolejnego opóźnienia Brexitu nie będzie. (Fot. Getty Images)
Nawet jeśli podczas rozpoczynającego się dzisiaj unijnego szczytu w Brukseli Wielka Brytania i UE zdołają zawrzeć porozumienie, konieczne może być krótkie opóźnienie Brexitu, by domknąć różne sprawy techniczne - napisał wczoraj dziennik 'The Times'.
Reklama

Jak podaje gazeta, wysoki rangą niemiecki urzędnik miał przekazać, że polityczne porozumienie w sprawie warunków umowy nie wystarczy do "rozwiązania kwestii technicznych", które wymagałyby przełożenia Brexitu o "jakieś dwa miesiące".

"Bez porozumienia w tym tygodniu Wielka Brytania będzie potrzebowała przedłużenia terminu. Z porozumieniem w tym tygodniu Wielka Brytania będzie potrzebowała przedłużenia terminu" - wyjaśnia z kolei cytowane przez "The Times" wysokie rangą unijne źródło dyplomatyczne.

Spekulacje dotyczące opóźnienia Brexitu wzmocnił premier Irlandii Leo Varadkar. (Fot. Getty Images)

Spekulacje te wzmocnił premier Irlandii Leo Varadkar, który zasugerował, że podczas szczytu zostałaby zaoferowana brytyjskiemu premierowi Borisowi Johnsonowi jedynie obietnica porozumienia, gdyż podpisane zostałoby ono, dopiero jeśli Johnson je przeforsuje przez Izbę Gmin.

Sprawa "technicznego opóźnienia" Brexitu, aby można było dopracować kwestie techniczne i implementować porozumienie, była też - według "Timesa" - poruszona przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona podczas jego wczorajszej rozmowy telefonicznej z Johnsonem.

Johnson, który objął stanowisko premiera w lipcu, zapowiada, że kolejnego opóźnienia Brexitu nie będzie, ale zarazem jest związany ustawą parlamentu, nakazującą mu w przypadku braku porozumienia zwrócenie się do Brukseli o przesunięcie daty na 31 stycznia 2020 roku.

Czytaj więcej:

Sondaż: Brytyjczycy nie wierzą parlamentowi ws. Brexitu

Johnson zapewnia Macrona o chęci osiągnięcia porozumienia

Barnier o Brexicie: "Do rozwiązania pozostają ważne kwestie"

Tusk: W sprawie Brexitu za 7-8 godzin wszystko powinno być jasne

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 09.07.2020
  GBP 4.991 złEUR 4.474 złUSD 3.949 złCHF 4.208 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości