Menu

"The Sunday Times" o sporach wokół rocznicy wyzwolenia Auschwitz

"The Sunday Times" o sporach wokół rocznicy wyzwolenia Auschwitz
"Upamiętnienie wyzwolenia Auschwitz grozi przekształceniem się w spór między Rosją a jej wschodnioeuropejskimi sąsiadami". (Fot. Getty Images)
Brytyjski 'The Sunday Times' pisze dzisiaj o zbliżających się obchodach 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau i próbach wybielania przez Rosję swojej historii.
Reklama

Gazeta przypomina, że prezydent Rosji Władimir Putin, "który nigdy nie unika eksponowania wojennych dokonań Związku Sowieckiego", nie będzie na uroczystościach, a zamiast tego wystąpi na konferencji w instytucie Yad Vashem w Jerozolimie, zbojkotowanej z kolei przez prezydenta Andrzeja Dudę, gdy odmówiono mu możliwości zabrania głosu.

"Upamiętnienie wyzwolenia Auschwitz grozi przekształceniem się w spór między Rosją a jej wschodnioeuropejskimi sąsiadami o odpowiedzialność za wybuch wojny" - pisze "The Sunday Times".

"Spór koncentruje się na kremlowskich próbach usprawiedliwienia paktu zawartego przez Związek Sowiecki z Niemcami w sierpniu 1939 roku, na kilka tygodni przed rozpoczęciem wojny, który zmienił obu ideologicznych wrogów w sojuszników i utorował drogę Hitlerowi i Stalinowi do podziału Polski, krajów bałtyckich i innych części Europy Środkowej" - dodaje.

Putina nie będzie na obchodach 75. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego. (Fot. Getty Images)

Gazeta podkreśla, że nie ma wątpliwości co do skali zbrodni popełnionych w nazistowskim obozie, ani co do heroizmu sowieckich żołnierzy, których 8,6 miliona poległo w walce z nazistowskimi Niemcami.

"Bardziej sporne są jednak wydarzenia, które doprowadziły do wybuchu wojny, w tym przede wszystkim decyzja Stalina o zawiązaniu sojuszu z Niemcami, który trwał prawie dwa lata do czasu inwazji Hitlera na Związek Sowiecki w czerwcu 1941 roku" - przypomina.

Wyjaśnia, że obecna faza sporu ciągnie się od września 2019 roku, gdy Parlament Europejski przyjął rezolucję potępiającą pakt i zrównującą zło popełnione przez Związek Sowiecki w Europie Wschodniej podczas zimnej wojny ze zbrodniami nazistów.

Rosyjscy historycy odpowiedzieli, twierdząc, że pakt nie różni się od umów zawartych przez Wielką Brytanię i inne zachodnie mocarstwa z Hitlerem, których kulminacją było porozumienie monachijskie z 1938 roku, na mocy którego Czechosłowacja została zmuszona do oddania części terytorium Niemcom.

Jak pisze "The Sunday Times", rosyjscy historycy spotkali się w zeszłym miesiącu, aby omówić, jak stworzyć wojenną "narrację" na rzecz swojego kraju. Gazeta przywołuje wypowiedź jednego z uczestników, Fiodora Gajdy z Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego, który miał powiedzieć, że "głównym kozłem ofiarnym jest Polska". "Jeśli my i europejscy biurokraci będziemy potrzebować wspólnego wroga, to myślę, że Polska będzie najlepszym kandydatem" - dodał historyk.

"To była błędna kalkulacja. Chociaż prawicowy rząd Polski jest pod ostrzałem w Brukseli w związku z ostatnimi reformami prawnymi, potępianymi przez krytyków jako osłabiające niezależność sądownictwa, kraje Unii Europejskiej złączyły siły wokół Warszawy" - pisze gazeta, przypominając, że Komisja Europejska odrzuciła w zeszłym tygodniu "wszelkie fałszywe twierdzenia, które próbowałyby zniekształcić historię II wojny światowej lub przedstawiać ofiary takie jak Polska jako sprawców".

Czytaj więcej:

Putin o polskim ambasadorze: "Łajdak i antysemicka świnia"

Brytyjski historyk: Rosyjskie kłamstwa przyniosą odwrotny skutek

Putin: Zamkniemy "ohydne usta" tym, którzy próbują przeinaczyć historię

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 26.02.2020
  GBP 5.125 złEUR 4.309 złUSD 3.957 złCHF 4.062 zł

  Sport


  Reklama