Menu

"The Guardian" opisuje historię rotmistrza Pileckiego

"The Guardian" opisuje historię rotmistrza Pileckiego
"Relacja o odwadze, sile i człowieczeństwie Pileckiego zasłużenie otrzymała nagrodę". (Fot. Twitter/@jackfairweather)
Brytyjski dziennik 'The Guardian' w sekcji poświęconej książkom przybliża dzisiaj sylwetkę rotmistrza Witolda Pileckiego. Jego biografia 'Ochotnik' autorstwa Jacka Fairweathera ubiega się o jedną z głównych brytyjskich nagród literackich - Costa Book Awards.
Reklama

"Ta zdumiewająca opowieść o Witoldzie Pileckim, członku ruchu oporu w Warszawie, który próbował wzniecić bunt w obozach, zdobyła nagrodę Costa Book Award w kategorii biografia" - pisze "The Guardian".

6 stycznia książka "The Volunteer: The True Story of the Resistance Hero who Infiltrated Auschwitz" otrzymała nagrodę Costa Book Award w kategorii biografia, co oznacza, że wciąż ma szansę na zdobycie głównej nagrody - tytułu Costa Book of the Year 2019, czyli wygrania jednego z najbardziej prestiżowych konkursów literackich w Wielkiej Brytanii.

"Relacja dziennikarza Jacka Fairweathera o odwadze, sile i człowieczeństwie Pileckiego zasłużenie otrzymała nagrodę. Jak sam autor mówi, historia Pileckiego jest niezbędna dla naszego zrozumienia, jak powstało Auschwitz" - pisze "The Guardian".

"Na oczach Pileckiego obóz koncentracyjny został przekształcony w fabrykę śmierci. Przez prawie trzy lata spędzone w Auschwitz ryzykował życiem, by odsłonić prawdziwy horror obozu. Jego heroiczne próby zwrócenia uwagi świata na to, co się działo, ujawniły się w pełni dopiero po upadku Związku Sowieckiego i otwarciu polskich archiwów państwowych" - dodaje gazeta.

"The Guardian" opisuje losy Pileckiego, od jego decyzji w lipca 1940 r., by na ochotnika trafić do niemieckiego obozu Auschwitz, poprzez jego próby wzniecenia oporu w obozie oraz starania o przekazanie na zewnątrz informacji o tym, co się w nim dzieje, jego ucieczkę z Auschwitz, aż po proces i egzekucję w komunistycznej Polsce w 1948 r.

"Pilecki zmarł uważając, że zawiódł. Jednak jak pokazuje ta wciągająca historia jego niezwykłego życia, zrobił więcej niż ktokolwiek inny, aby ujawnić prawdziwy horror obozu. To sojusznicy nie słuchali" - czytamy.

Czytaj więcej:

Costa Book Awards: Książka o Pileckim najlepszą biografią 2019 r.

Będzie film o Pileckim. Zrobi go reżyserka uznana za granicą

"The Times" opublikował fragment książki o rotmistrzu Pileckim

Londyn: Dyskusja na temat wkładu Rządu RP w ratowanie Żydów podczas Holokaustu

  Komentarze
  • Bobo
   22 stycznia, 21:30

   Czy slyszeliscie kiedys w tutejszym radiu piosenke, utwor w innym jezyku, niz angielski? "

  • No własnie
   23 stycznia, 08:45

   dlaczego w Polsce tak polskiej narzuca się na siłe jezyk angielski na reklamach i wszedzie gdzie sie da , czy w innych krajach sa reklamy w tv w jezyku polskim ? to znaczy ze Polske i nasz jezyk ojczysty nadal w swiecie traktuje sie małostkowo , narzuca sie nam na siłe obce jezyki wrecz przymusza , a polski jezyk w innych krajach nic nie znaczy ,bo kazdy polak słyszy jestes w anglii mow po angielsku itd.. w tv polskiej czesto pokazane jest jak na ulicy z jakimkolwiek zapytaniem pyta sie obcokrajowca to nikt do nich w ten sposób sie nie odzywa ze polskiego nie rozumie

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.279 złUSD 3.962 złCHF 4.031 zł

  Sport


  Reklama