Menu

Tesco musi wypłacić Polakowi 25 tys. euro odszkodowania

Tesco musi wypłacić Polakowi 25 tys. euro odszkodowania
Tomasz Gil pracował na nocne zmiany w sklepie Tesco w Carlow. (Fot. Breakingnews.ie/screenshot)
Były pracownik Tesco, który zgodził się na odprawę, bo był nieświadomy, że ma możliwość kontynuowania nocnych zmian w sklepie, otrzymał odszkodowanie w wysokości 25 tys. euro - zadecydował irlandzki sąd.
Reklama

Tomasz Gil pracował na nocne zmiany w sklepie Tesco w Carlow, kiedy pod koniec 2014 r. - wraz z ponad 30 kolegami - został poinformowany, że detalista rezygnuje z zatrudniania pracowników w nocy.

W związku z tym Polakowi zaproponowano cztery opcje: mógł zacząć pracę na dzienne zmiany, dobrowolnie zwolnić się i otrzymać odprawę, przejść czterotygodniowy okres próbny w innym dziale lub na jakiś czas przerwać pracę w Tesco.

Problem w tym, że Gil nie wiedział, że część pracowników jednak utrzyma dotychczasowe posady. Mężczyzna przyznał w sądzie, że gdyby zdawał sobie sprawę, iż jest szansa na kontynuowanie dotychczasowej pracy, nigdy nie wybrałby odprawy z tytułu zwolnienia - informuje Breakingnews.ie.

Podkreślił, że posiadanie stałego zatrudnienia było dla niego dużo bardziej atrakcyjne niż jednorazowa wypłata w wysokości 25 tys. euro. Dodał, że jego żona i córka mieszkają w Polsce i wysyła im pieniądze na utrzymanie. Poza tym, rok zajęło mu znalezienie nowej pracy w piekarni, w której zarabiał mniej niż w Tesco.

John Nolan, kierownik sklepu w Tesco Carlow, przekonywał w sądzie, że Gil był świadomy wszystkich swoich praw i był zainteresowany jedynie przyjęciem odprawy w wysokości 25 tys. euro.

Inaczej sprawę przedstawił adwokat Polaka. Jego zdaniem, podczas rozmowy Gila z kierownictwem nie było przedstawiciela związku zawodowego. Nie było też żadnego tłumacza ani prawnika, który pomógłby mężczyźnie ​​lepiej zrozumieć sytuację.

Adwokat dodał, że jego klient dowiedział się, że 15 z 32 pracowników nocnych pozostaje w pracy dopiero po tym, jak zaakceptował opcję dobrowolnego odejścia z pracy.

Sędzia O'Connor przyznał w ubiegłym tygodniu, że polski pracownik nie został poinformowany przez kierownictwo o piątej opcji - czyli o możliwości kontynuowania pracy na nocnych zmianach. Orzekł, że Polak może zachować wypłatę z tytułu zwolnienia i przyznał mu 25 tys. euro odszkodowania.

Czytaj więcej:

Facebook usunął fałszywe konta w UK promujące mowę nienawiści

Polka zmuszona do wyjazdu z UK przez Brexit

Polska konsul na Jersey o pogróżkach: "Nie chciałam być drugą Jo Cox"

Polka walczy o odszkodowanie. W pracy straciła włosy, ucho i kciuk

4-latek poparzył się czekoladą. Ryanair zapłaci 25 tys. euro odszkodowania

W co drugim samolocie ginie walizka

£30 tys. za poślizgnięcie się na ptasich odchodach

AI broni Polaków na Wyspach przed mową nienawiści w sieci

Prawo.pl: Większe odszkodowania dla pasażerów linii lotniczych

Polski chirurg zwolniony za obrażanie muzułmanów. Teraz walczy o odszkodowanie

Brexit: Więcej przestępstw nienawiści przez "toksyczny" język polityków

  Komentarze
  • Typ
   19 listopada 2019, 14:11

   A z czego zyl i utrzymywal rodzine? Oprawy dostal 4 tysiące a nie pracowal rok czasu Byl w tym czasie 3 razy w Polsce czyli pracowal na czarno na dniowki caly czas Wszyscy wiedza ale nikt nie mówi zeby mu sie przykro nie zrobilo

  • Hubert dworniok
   19 listopada 2019, 19:05

   Typ -> Zazdroscisz mu ze dostał a ty ciagniesz 1500zł w bidopolandzie hahahaha

  • Tomek
   19 listopada 2019, 22:32

   To sa grosze. I kazdy to wie kto zyje poza granicami Polski. Zreszta nawet w Pl takie pieniadze na rok sa kiepskie..Z papy do łapy. Walka w sadzie, rok tułaczki w poszukiwaniu pracy, i jakas robótka na lewo aby cos grosza wyslac rodzinie i aby miec za co oplacic czynsz i cos zjesc. Sporo rodakow to durnie ktore sieja zawisc, zazdrosc i nienawisc. To nas zawsze zgubi. Inni sie ciesza gdy ich rodakom jest lepiej a i trzymaja sie razem wzajemnie sobie pomagajac. To chore pojecia dla przecietnego Polaka. Dziekuje

  • Ania
   19 listopada 2019, 22:54

   Żal dupę ściska że za takie fujary i ofiary nas mają. Brawo oanie Tomaszu Gil....

  • Typ
   19 listopada 2019, 23:02

   Ty musisz zazdroscic tym ktorzy cos soba reprezentuja i o swoim kraju tak by nie napisali jak ty ,tepy glowonogu

  • Czytelnik anonimowy
   23 listopada 2019, 08:50

   Zna ktos namiary na tego prawnika?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.06.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.444 złUSD 3.922 złCHF 4.095 zł

  Sport


  Sport

  Reklama