Menu

Telefoniczna Informacja Pacjenta czynna non stop

Telefoniczna Informacja Pacjenta czynna non stop
Średni czas czekania na połączenie wynosi 11 sekund. (Fot. Getty Images)
Pod numerem 800-190-590 przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta (TIP) udzielają informacji m.in. o najkrótszych terminach leczenia i miejscach, gdzie można znaleźć pomoc - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Reklama

Infolinia (TIP), która funkcjonuje od 13 listopada 2018 r. obsługuje pacjentów z całej Polski, a od 1 września działa już całodobowo. Pacjenci, dzwoniąc pod numer 800-190-590 mogą uzyskać m.in. informacje, gdzie znajduje się najbliższy szpital, gdzie najszybciej otrzymają pomoc medyczną, również w nocy i dni świąteczne.

"Pacjent, kontaktując się z infolinią, może dowiedzieć się, gdzie pójść do lekarza, gdzie jest najszybszy termin diagnostyki i terapii oraz np. gdzie w ich okolicy znajduje się dana placówka. (...) To zmiana całkowicie fundamentalna dla pacjentów. Dawniej pacjent, który chciał się dowiedzieć o kolejkach lub gdzie znajduje się dana placówka, musiał nawigować po stronach internetowych. Nie zawsze było to łatwe. Teraz uzyskał sprawny dostęp do tego, gdzie może być szybko i sprawnie wyleczony" – zapewnił minister.

Dzięki infolinii, pacjenci uzyskali także dostęp do informacji o prawach im przysługujących w ramach ubezpieczenia, o formalnościach, jakie muszą dopełnić, by ubiegać się o pobyt w sanatorium, o dostępności w aptekach konkretnych leków i o sposobie zgłaszania naruszenia praw pacjenta. Wszystkie informacje dostępne są w języku migowym i po angielsku.

Pacjent, kontaktując się z infolinią, może dowiedzieć się m.in. gdzie pójść do lekarza i gdzie jest najszybszy termin diagnostyki. (Fot. Getty Images)

Ważną kwestią jest też wsparcie konsultantów w poszukiwaniu placówek z najszybszą dostępnością do wybranego świadczenia.

Niedzielski podkreślił, że po dwóch tygodniach działania infolinii przez całą dobę czas czekania na połączenie skrócił się średnio do 11 sekund. Praktycznie wszystkie połączenia są też obsługiwane.

"Połączenie jest odbierane praktycznie od ręki. W poprzednim systemie czas oczekiwania na połącznie wynosił średnio 10-15 minut, co irytowało pacjentów. W tej chwili też funkcjonujemy na poziomie 95-96 proc. odbieralności połączeń, podczas gdy zanim zorganizowaliśmy to w całodobowej formule, ten procent wynosił 60 proc." – podkreślił minister.

W ostatnich dwóch tygodniach konsultacji odebrali ponad 33 tys. połączeń. Infolinię obsługuje 60 konsultantów. Docelowo, jak zapowiada MZ i NFZ, TIP będzie nie tylko pomagała pacjentowi poruszać się po systemie ochrony zdrowia, lecz także pozwoli na uzyskanie prostych porad medycznych.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama